{Smykowizje} online
Działania dla rodzin z dziećmi
„Abstrakcja” to wieloznaczne słowo, które pochodzi z łaciny. Wielu ludziom w pierwszej chwili kojarzy się z gatunkiem sztuki nowoczesnej. Abstrkacja może oznaczać wiele różnych innych rzeczy, pojęć i zjawisk: twierdzenie oderwane od rzeczywistości, coś trudnego do zrozumienia lub jakiś pomysł nie do zrealizowania, czy pojęcie ogólne, niemające odpowiednika w żadnym konkretnym przedmiocie.
Przede wszystkim „abstrakcja” to dzieło sztuki. Najczęściej obraz, ale też rzeźba, instalacja czy wideo, na którym nie zobaczymy żadnych znanych nam postaci świata rzeczywistego i natury. Kształty, figury, linie, plamy czy inne elementy, które tam znajdziemy, mogą się co najwyżej skojarzyć nam z czymś konkretnym, rzeczywiście istniejącym. Ale na ogół…każdemu z nas z czym innym.
Mówi się też, że sztuka abstrakcyjna, choć można ją zobaczyć, najbliższa jest muzyce. Ale muzyka w naszej piosence nie jest abstrakcyjna. I opowieść, zawarta w słowach – również nie.
Działanie będzie dostępne online na stronie Smykowizji na Facebooku, na kanale YouTube Fundacji Muzyka jest dla wszystkich oraz na kanale YouTube U–jazdowskiego.
Więcej
Klip adresowany jest głównie do dzieci 3-6 lat wraz z opiekunami. Rodziców z młodszymi dziećmi zapraszamy do wspólnej aktywności:. do wysłuchania i wykorzystania części muzycznych i narracyjnych klipu. Uwagę najmłodszych można skierować na bliskie ich percepcji podstawowe kształty: linię, kwadrat, prostokąt czy koło. Artykułujcie wyraźnie poszczególne słowa, wskazując odpowiednie kształty w otaczającej Was przestrzeni lub ich części: kąt, bok, koło, linia, kropka, fala, plama. Pokazujcie je wraz z dzieckiem. Nazywajcie kolory i kształty. Tym nieco starszym ale jeszcze „nie-szkolnym” dzieciom możecie wytłumaczyć, czym jest słowo „ferie”, bo na pewno o to zapytają. Wytłumaczcie, z jakiego języka i od jakiego słowa się wywodzi, co oznacza w innych językach i w jaki sposób można je powiązać ze słowem „wolność”.
Kołysanka dla kotków
Cicho, cicho,
coś się skrada:
to idzie noc.
Pod fotelem
mała myszka,
a na nim kto?
Aaa, kotki dwa,
szarobure obydwa.
Spadła noc na cztery łapy,
więc – cicho sza!
Cicho, cicho,
coś się skrada:
to idzie noc.
Pod fotelem
mała myszka,
a na nim – kot
Aaa, kotki dwa,
szarobure obydwa.
Dzień się skrył jak mysz pod miotłą,
więc – cicho sza!
Agnieszka Widlarz – muzyka
Dorota Miśkiewicz – śpiew
Maja Helbert – flet
Mariusz Dropek – fortepian
Konrad Kubicki – kontrabas
Piotr Maślanka – perkusja
Stanisław Dziąg – I skrzypce
Mariusz Kielan – II skrzypce
Andrzej Kupczyk – altówka
Tomasz Słowikowski – wiolonczela
Anna Szawiel – koncepcja i reżyseria obrazu wideo
Justyna Popiel, Maciej Zadroga – realizacja nagrania audio
Justyna Popiel – miks i mastering
Krzysztof Gajewski – realizacja zdjęć i montaż
Anna Kierkosz – tekst piosenki i opieka kuratorska