Codzienne formy oporu
Rezydencje artystyczne w Ramallah, Antwerpii, Helsinkach i Warszawie w 2019
- Poprzedni
- O naborze
- Open call dla artystów i architektów z Polski
- Open call dla artystów z Palestyny
- Następny
Codzienne formy oporu to program wymiany będący efektem współpracy pomiędzy AIR Antwerpia, warszawskim Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski, Helsińskim Międzynarodowym Programem na Rzecz Artystów (HIAP) oraz Gminą Ramallah.
Projekt oferuje pobyty rezydencyjne dla sześciorga twórców, a skupiony jest na pytaniu: „Czy poprzez interwencję artystyczną napięcia społeczne da się przełożyć na narrację, która będzie z kolei kształtować krajobraz wyobrażeniowy miejsca?” (Francis Alÿs, The Green Line, 2004). Program pozwoli przyjrzeć się rolom praktyki artystycznej i mobilności w szczególnych warunkach właściwych Ramallah i Palestynie poprzez zastosowanie strategii wymiany.
Pierwszy etap rezydencji (okres od kwietnia do czerwca 2019) dostępny jest w ramach otwartego naboru dla artystów i architektów z Belgii, Finlandii i Polski. Z każdego z tych krajów wyłoniony zostanie jeden twórca, który spędzi następnie trzy miesiące, mieszkając i pracując w mieście Ramallah.
Nabór do drugiego etapu rezydencji (jesień 2019) otwarty będzie dla artystów palestyńskich, a wyłonione osoby otrzymają możliwość odbycia trzymiesięcznego pobytu rezydencyjnego w Warszawie, Antwerpii lub Helsinkach. Każde z państw partnerskich przyjmie jednego palestyńskiego artystę.
Model programu wymiany ma zachęcać do nawiązywania dialogu we własnym gronie i komunikowania się z odbiorcami. Jego zwieńczeniem będzie seria spotkań i działań publicznych, które odbędą się w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w listopadzie 2019 roku.
Zaproszenie do naboru kierujemy do artystów sztuk wizualnych, architektów, filmowców, performerów, dizajnerów. Profesjonalna komisja wyłoni zwycięzców w oparciu o walory artystyczne prac zgłoszonych osób.
W skład komisji oceniającej wejdą: Sally Abu Bakr, dyrektor Departamentu Kultury i Spraw Społecznych Gminy Ramallah; Yazid Anani, dyrektor ds. programów publicznych Qattan Foundation w Ramallah; Khaldun Bshara, dyrektor Riwaq Centre w Ramallah; Juha Huuskonen, dyrektor międzynarodowego helsińskiego programu HIAP; Jack Persekian, dyrektor jerozolimskiej fundacji Al Ma’mal; Ika Sienkiewicz-Nowacka, szefowa działu rezydencji artystycznych w U–jazdowskim; Bogna Świątkowska, szefowa Fundacji Bęc Zmiana oraz Alan Quireyns, dyrektor artystyczny AIR Antwerpia. Komisja w powyższym składzie ogłosi swoją ocenę nadesłanych zgłoszeń do dnia 30 listopada 2018.