Julia Kosterieva i Jurij Kruchak, Maja Staśko, Aneta Kamińska i Michał Kasprzak / Migracje ciał i słów
W przestrzeni wystawy przez pięć dni w otwartym gronie będziemy wymieniać się opowieściami, doświadczeniami,wierszami i refleksjami związanymi z sytuacją osób obcego pochodzenia przebywających w Polsce.Sięgniemy w tym celu po poezję i linoryt – jako narzędzia komunikacji, kolektywnego działania i projektowania zmiany społecznej.
W jakim stopniu na ochronę z tytułu praw pracowniczych i praw człowieka mogą liczyć w Polsce nieobywatele i nieobywatelki? Za pomocą jakich narzędzi patriarchalny kapitalizm sprawuje władzę nad kobietami odmiennego pochodzenia i na jakie formy pracy je skazuje?W jakich aktach przemocy fizycznej i psychicznej przejawia się polska ksenofobia? Z czego wynikają problemy imigrantek i imigrantów z samoidentyfikacją oraz trudności w nawiązaniu bliższych relacji z Polakami? W jaki sposób kapitalizm wytwarza prekarną kondycję człowieka, ingerując w jego status materialny i społeczny, a także sferę cielesną i afektywną? Wreszcie, jak znaleźć płaszczyznę społecznej solidarności z osobami wykluczanymi ze względu na pochodzenie?
Każde nasze spotkanie pozostawi po sobie ślad w postaci poetyckiej frazy,przekazywanej uczestniczkom i uczestnikom kolejnego spotkania do realizacji techniką linorytu. W ten sposób powstanie wiersz-linoryt jako zapis wspólnego doświadczenia i spotkania opowieściach,a jednocześnie manifest kolektywnego działania na rzecz osób przybywających z innych krajów – i razem z nimi.
Do robienia rzeczy razem zapraszają Julia Kosterieva i Jurij Kruchak, Maja Staśko, Aneta Kamińska i Michał Kasprzak.
Języki spotkania: polski, ukraiński, angielski.