Jatiwangi art Factory/Hanyaterra
Ceramic Music Festival, 2015
wideo 3’42’’
Hanyaterra, 2011
wideo 11’20’’
Zespół Hanyaterra jest muzyczną częścią kolektywu Jatiwangi art Factory z zachodniej Jawy w Indonezji. Nazwa „tylko ziemia”, bo takie jest jej tłumaczenie z języka indonezyjskiego, odwołuje się do regionu, z jakiego pochodzą muzycy, którego gospodarka i tradycja oparte są na glinie.
Świadectwem pamięci o ceramicznym dziedzictwie Jatiwangi jest Ceramic Music Festival, a także wytwarzanie instrumentów Hanyaterry z gliny. Zaprojektowane są one tak, by wydawać niezwykłe dźwięki. W jednej z odsłon festiwalu, po miesiącach prób z udziałem różnych społeczności i grup wiekowych z szesnastu okolicznych wiosek, zorganizowano performans muzyczny, w którym wzięło udział ponad 5000 osób. Hanyaterra poprzez swoją aktywność audialną, nagrania i koncerty opowiada o glebie, ziemi, glinie, błocie (co w języku indonezyjskim jest zawarte w jednym słowie: Tanah). Sami muzycy określają się mianem młodych wieśniaków, którzy granie ceramicznej muzyki traktują jako ruch wypracowania nowych regionalnych strategii kulturalnych. Koncertują nie tylko w Indonezji. Tedi, lider zespołu, brał niedawno udział w prestiżowej rezydencji dla muzyków ONE BEAT w Stanach Zjednoczonych, w zeszłym roku zespół reprezentował Jatiwangi art Factory na spotkaniu społeczności artystycznych w Fabrikken for Kunst & Design w Kopenhadze. Koncertowali także w Polsce i Holandii, a w najbliższym czasie planują podróż artystyczną do Zimbabwe.
Jatiwangi art Factory (Indonezja)
Założone 27 września 2005 JaF jest organizacją non-profit, która skupia się na uczestnictwie w lokalnym życiu poprzez sztukę i działalność kulturalną taką jak festiwale, performanse, sztuki wizualne, muzyka, wideo, ceramika, wystawy, rezydencje artystyczne, dyskusje, audycje radiowe i edukacja. Od 2008 JaF współpracuje z samorządem wioski Jatisura w prowadzeniu badań i eksperymentów, wykorzystujących współczesne techniki partycypacji poprzez sztukę.