Sztuka z perspektywy...
Oprowadzanie eksperckie i specjalny pokaz filmu Tatami
Katarzyna Szczepaniak z Fundacji Feminoteka oprowadza po wystawie Sztuka kobiet II
Zapraszamy na oprowadzanie eksperckie po wystawie Sztuka kobiet II. O kontekstach prezentowanych dzieł oraz ich osobistym odbiorze opowie Katarzyna Szczepaniak z Fundacji Feminoteka. Po oprowadzaniu odbędzie się pokaz specjalny nagrodzonego na Festiwalu Filmowym w Wenecji filmu Tatami (reż. Zar Amir Ebrahimi i Guy Nattiv).
O oprowadzającej po wystawie:
Katarzyna Szczepaniak – edukatorka, arteterapeutka, instruktorka akademicka związana głównie z Uniwersytetem SWPS. Autorka i koordynatorka wielu projektów m.in. poświęconych zapomnianym kobietom z historii Polski: Wolna Polka. Kobiety II RP oraz Wolna Polka na krańcach świata. Interesuje się zagadnieniami tożsamości, komunikacji (niewerbalnej, międzykulturowej, wizualnej) oraz edukacją na rzecz samorozwoju i rozwoju zrównoważonego. Od 2012 r. prowadzi inicjatywę społeczno-edukacyjną Akademia Znajomych. W Fundacji Feminoteka jest koordynatorką projektu ReIncluGen, jest też współorganizatorką wystawy FemPower - Kobiet Moc, która zostanie otwarta 19/09/2024 w Komunie Warszawa. Prowadzi także warsztaty wzmacniające dla kobiet.
O filmie:
Główną bohaterką filmu jest gwiazda irańskiego judo, która ma szansę zdobyć pierwszy złoty medal dla swojego kraju na mistrzostwach świata. Jednak z politycznych względów wysłannicy irańskich władz zaczynają wywierać presję na nią oraz jej trenerkę, aby poddały się i zrezygnowały z turnieju. Czy bohaterka ugnie się w obawie przed surowymi represjami, czy też wybierze samotną walkę – nie tylko o mistrzowski tytuł, lecz o godność, honor i wolność osobistą?
O wystawie:
Na wystawie prezentowana jest twórczość kobiet rzadko pokazywana w galeriach. Ich sztuka i poglądy występowały przeciwko obowiązującemu status quo, przez co napotykały je represje ze strony państwa, obowiązującej religii lub własnej rodziny. Niektóre z nich trafiały do więzienia lub grożono im śmiercią. Kobiety, które przy pomocy swojej twórczości walczyły o wolność sztuki.
Więcej
W ramach cyklu {Sztuka z perspektywy...} każdą wystawę można obejrzeć wiele razy – za każdym razem z innej perspektywy: kuratora, artysty, edukatora, wolontariusza pomagającego przy realizacji wystawy, architekta, psychologa, dziennikarza, choreografa, językoznawcy i wielu innych. Perspektyw może być nieskończona ilość, a jedynym ograniczeniem jest czas trwania wystawy.