23/01/2023
pokaz filmu i dyskusja
Niemiłość
Spotkanie klubu filmowego {OD–JAZD}
-
Niemiłość [Nelyubov], reż. Andriej Zwiagincew, Rosja / Francja / Belgia / Niemcy, 127'
-
- Rosja nie jest dziś modna, i słusznie. Ale Andriej Zwiagincew należy do tych Rosjan, którzy najostrzej widzą chorobę swego kraju, swego narodu. I najbardziej przejmująco potrafią o tym opowiadać.
- Małżeństwo Żeni i Borysa dobiega końca. Nie potrafią już znaleźć wspólnego języka, a niemalże każda rozmowa kończy się kłótnią i lawiną wzajemnych wyrzutów. Oboje znaleźli już nowych partnerów, z którymi chcą związać się na stałe. W rozpoczęciu „życia na nowo” trochę przeszkadza im jeszcze 12-letni syn Alosza. Choć przecież i tak tracą z nim kontakt, więc co jeszcze miałoby ich łączyć? Każde spokojnie pójdzie w swoją stronę?
- W nagrodzonej w Cannes oraz nominowanej do Oscara za najlepszy film nieanglojęzyczny Niemiłości Andriej Zwiagincew tworzy kolejny przejmujący portret współczesnego społeczeństwa rosyjskiego, tym razem pochylając się nad tym, jak ów tłamszący wolność system wpływa na to, co najbardziej intymne i najbardziej ludzkie – na relacje pomiędzy kochającymi się ludźmi.
- Czym jest tytułowa niemiłość?
- Gdzie reżyser szuka winnych ukazanej na ekranie tragedii?
- W jaki sposób Zwiagincew operuje językiem symboli?
- Na te oraz wiele innych pytań spróbujemy odpowiedzieć wspólnie z ekspertem naszego klubu, dr. Mateuszem Wernerem. Zapraszamy na seans oraz dyskusję, podczas której to Wy będziecie mogli zadać pytania lub podzielić się swoimi pomysłami na interpretację filmu. O czym według Was jest Niemiłość? Chcemy poznać Waszą opinię!
- dr Mateusz Werner
- Filozof kultury, eseista, krytyk filmowy, doktor nauk humanistycznych. Ukończył Wydział Polonistyki UW i Szkołę Nauk Społecznych przy Instytucie Filozofii i Socjologii PAN. Junior Fellow wiedeńskiego Instytutu Nauk o Człowieku. Wykładał gościnnie na filmoznawstwie w warszawskiej SWPS, w łódzkiej Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej oraz na polonistyce UW i w Instytucie Kultury UW. Współtworzył programy filmowe w telewizji publicznej: „Seans filmowy” (2 Program TVP) i „Pół serio” (1 Program TVP). Przez kilka lat kierował Galerią Sztuki Filmowej w warszawskiej Zachęcie. W latach 2001-2010 kurator programu filmowego w Instytucie Adama Mickiewicza. Redaktor kwartalnika „Kronos”. Obecnie adiunkt na Wydziale Nauk Humanistycznych UKSW, a od 2021 roku redaktor naczelny miesięcznika „Twórczość”. Interesuje go kino jako instrument poznawczy, jako bodziec do myślenia i dowód rzeczowy w rozprawie z tym, co widzialne i niewidzialne.
Dziś w U–jazdowskim