The Hong Konger
reż. Ron Holwerda, USA 2022, 74'
U–jazdowski Kino oraz grupa badawcza Sinopsis zapraszają na specjalny pokaz filmu dokumentalnego The Hong Konger w reżyserii Rona Holwerdy. Film poświęcony jest postaci politycznego działacza Jimmy’ego Lai. O znaczeniu walki o wolność i zachowanie własnej tożsamości przez mieszkańców Hongkongu porozmawiamy podczas dyskusji z udziałem zaproszonych ekspertów.
The Hong Konger opowiada historię działacza politycznego Jimmy’ego Lai, który opuścił Chiny kontynentalne podczas rewolucji maoistowskiej i uciekł do Hongkongu. Agresywna polityka chińskiego rządu sprawiła jednak, że czuł się zobowiązany do zaangażowania się w działalność polityczną na rzecz wszystkich mieszkańców Hongkongu. Założył więc prodemokratyczny tabloid „Apple Daily”, który stał się jedną z najchętniej czytanych gazet w Hongkongu. Dziś Jimmy Lai przebywa w chińskim więzieniu.
Film w przejmujący sposób ukazuje nie tylko niezwykłą historię aktywisty, ale także proces formowania się tożsamości mieszkańców Hongkongu, ukształtowanej przez szereg dramatycznych i brzemiennych w tragiczne skutki wydarzeń.
W dyskusji po seansie udział wezmą:
Samuel Chu – aktywista i działacz społeczny, założyciel The Campaign for Hong Kong – organizacji pozarządowej z siedzibą w Stanach Zjednoczonych, której misją jest wspieranie polityki sprzyjającej respektowaniu praw człowieka i rozwojowi demokracji w Hongkongu;
Martin Svárovský – doradca wicemarszałka czeskiego parlamentu, przewodniczący Komisji do spraw Europejskich, wcześniej przez 19 lat pracował w czeskim Ministerstwie Spraw Zagranicznych, w tym jako zastępca dyrektora Departamentu Europy Środkowej, zastępca dyrektora Departamentu Strategii i Planowania Polityki Zagranicznej, zastępca szefa misji Ambasady Czech w Warszawie i Budapeszcie, doradca przewodniczącego Komisji do spraw Europejskich czeskiego parlamentu;
Kateřina Procházková – analityczka grupy badawczej Sinopsis, projektu realizowanego przez stowarzyszenie non-profit AcaMedia z.ú., we współpracy naukowej z Instytutem Dalekiego Wschodu Wydziału Ekonomii Uniwersytetu Praskiego w Pradze; wcześniej pracowała jako redaktor zagranicznego newsroomu Telewizji Czeskiej i korespondentka Czeskiego Radia w Azji; przez blisko 10 lat mieszkała w Azji (w Hongkongu, Tajpej i Pekinie); jest członkinią Klubu Korespondentów Zagranicznych i Międzynarodowego Towarzystwa Pekińskiego.
Wydarzenie towarzyszy wystawie Badiucao Chiny. Opowieść prawdziwa...