05/06/2025
dyskusja
{Background check}
Rozmowy ze wschodzącymi polskimi architektami i architektkami
Spotkanie z pracownią Architektura Wrażliwa
Spotkanie z pracownią Architektura Wrażliwa
- Architektura a kryzys klimatyczny. Mieszkalnictwo społeczne. Projektowanie jako spekulacja i eksperyment. O co chodzi młodym architektkom i architektom?
- Kontynuujemy cykl spotkań z wybranymi pracowniami architektonicznymi, które opowiedzą o etosie pracy, wybranych projektach, o tym, jak znajdują sobie miejsce na rodzimej scenie architektonicznej, co oznacza dla nich bycie progresywnym i jak udaje się im przetrwać w niełatwych okolicznościach zawodowo-ekonomicznych.
- Gośćmi kolejnego spotkania będą założyciele pracowni Architektura Wrażliwa Agnieszka Kacprzak i Łukasz Szczepanowicz. Agnieszka i Łukasz są wielokrotnymi laureatami stypendiów artystycznych, w ramach których zrealizowali instalacje przestrzenne poruszające tematy społeczne. Ich prace prezentowane były m.in. w Galerii Arsenał w Białymstoku, Centrum Nauki Kopernik w Warszawie, Muzeum Południowego Podlasia oraz podczas Berlin Design Week.
- Pracownia koncentruje się na projektowaniu miejsc zamieszkiwania – przestrzeni najbliższych człowiekowi – rozwijając przy tym ideę architektury regeneratywnej, która nie tylko mniej szkodzi, ale aktywnie wspiera, uzdrawia i odnawia. Tworzą przestrzenie wrażliwe na rytm przyrody, troszczące się o dobrostan zarówno mieszkańców, jak i środowiska. Zadają pytania o to, z czego i jak budujemy. Dążą do architektury opartej na naturalnych materiałach, cyrkularnej i pięknej – projektowania, które inspiruje, edukuje i zachęca do większej troski o środowisko. W swojej praktyce akceptują niedoskonałość i przypadkowość, otwierając się na nieprzewidywalne efekty pracy z nietypowym materiałem.
- Spotkanie nie będzie nagrywane ani transmitowane, bo zależy nam na szczerej rozmowie i usłyszeniu się. Dzięki tłumaczeniu symultanicznemu – dostępne także w języku angielskim.
-
- Pomysłodawcą cyklu jest warszawska pracownia TŁO prowadzona przez Michała Sikorskiego, która w projektowaniu architektury korzysta z pracy urbanistów i architektów krajobrazu. Realizuje budynki i przestrzenie użyteczności publicznej. Pracownia opublikowała pracę badawczą na temat przestrzeni kampusów uniwersyteckich, a także przygotowała wystawę Poetyka konieczności w polskim pawilonie na London Design Biennale w 2023 roku. W grudniu 2024 pracownia wygrała międzynarodowy konkurs na przebudowę i rozbudowę Muzeum Architektury we Wrocławiu.
Dziś w U–jazdowskim