Renesans duchowości
Spotkanie z Lubomirem Arsovem, Darią Hlazatovą i Łukaszem Murzynem
-
Daria Hlazatova
- artystka i ilustratorka mieszkająca w Ukrainie. Jej prace były wystawiane w Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii oraz prezentowane w publikacjach, na okładkach albumów, w teledyskach i niemym filmie. Sednem pracy artystycznej Darii jest spontaniczność i ekspresja, co odzwierciedla jej motto: „Najpierw rysuj, potem myśl!”
-
Lubomir Arsov
- artysta pracujący jako scenarzysta i reżyser animacji. W swojej twórczości bada psychologiczne, parapolityczne i duchowe aspekty współczesności. . W 2017 roku stworzył swój pierwszy, wielokrotnie nagradzany, film animowany IN-Shadow: A Modern Odyssey, poświęcony fragmentarycznej podświadomości naszych czasów. Pracował zarówno dla dużych, jak i dla butikowych studiów animacji oraz przy szeregu projektów filmowych i telewizyjnych, dla takich klientów jak Netflix, Warner Brothers, Blue Sky, Mattel, Disney i House of Cool. Jego najnowsza praca, The Forest King, to dystopijna przypowieść osadzona w bezdusznej technokratycznej przyszłości, w której ojciec i syn walczą z przejmującą ludzką świadomość aplikacją VR.
-
Łukasz Murzyn
-
Urodzony w 1982 roku w Krakowie. Od 2002 do 2007 roku studiował na Wydziale Malarstwa krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych w 2005 roku także w Hogeschool voor de Kunsten w Utrechcie. W 2013 roku uzyskał doktorat na ASP w Krakowie a w 2019 habilitację. Wykładowca i dziekan Wydziału Sztuki Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. Tworzy wideo instalacje, instalacje i performance a także prace z zakresu VR. Autor ponad dwudziestu prezentacji indywidualnych, uczestnik kilkudziesięciu wystaw zbiorowych. Eksperymentuje z kontekstem sztuki. Łączy nowe media z zagadnieniami psychologii religii i liturgią Kościoła. Interesuje się także problemami dziedzictwa oraz kryzysu cywilizacyjnego i kulturowego. Autor tekstów dotyczących sztuki i krytyki instytucjonalnej, niezależny kurator wystaw oraz artystycznych działań dialogicznych i włączeniowych. Członek Klubu Jagiellońskiego i Prezes Fundacji Sztuki Trójmorza.
-
-
Manick Govinda
- jest niezależnym pisarzem, mentorem artystów, wykładowcą, kuratorem i konsultantem artystycznym. Publikował m.in. w „The Critic”, „Index on Censorship”, „Arts Professional”, „Open Democracy” i „Spiked”. Wraz z Agnieszką Kołek jest współkuratorem cyklu publicznych dyskusji i rozmów „Napięcia kulturowe” w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski. Określa siebie jako eklektyka otwartego na różne idee i myśli, również na nierozwiązane sprzeczności. W 2019 roku za swoj krytyczne komentarze i dowcipy na temat gender oraz głośną krytykę Unii Europejskiej został poddany ostracyzmowi przez wiele brytyjskich instytucji artystycznych.
-
Agnieszka Kolek
- jest artystką, kuratorką i współzałożycielką festiwalu Passion for Freedom odbywającego się w Londynie. Wspierając artystów, którym nie wolno wystawiać swojej sztuki, ujawnia powszechne milczenie i przeciwstawia się wygodnej pozycji tych, którzy odbierają im bezpieczną przestrzeń do ekspresji.