GQTTF × U–jazdowski
Silesian Gothic
Niezależne queerowe wydawnictwo Girls and Queers to the Front zaprasza na premierę Silesian Gothic, gotyckiej powieści pisanej wierszem, której autorką jest Anouk Herman. Wydawczynie o książce piszą tak: „surrealistyczne poczucie humoru, mitologia PRL, śląska metafizyka codzienności i miłość do betonowej architektury splatają się w spisaną wierszem gotycką powieść. Głębokie południe – tu chodzi o ciężką pracę, honor i refleks rewolwerowca. Nocami straszą snujące się po hałdach upiory: niedobre chłopaki, widma katolicyzmu, groźby bezrobocia. Wśród poszukiwaczy złota dominują nastoletnie dziewczynki, a Szeryf Generał Jorg ma niełatwe zadanie cołki ten maras chycić genau richtig cuzamen do kupy.
Oto poezja zrodzona z fascynacji światem wokół, zainspirowana kulturą internetu, muzyką popularną i przeczuciami nieśmiertelności. Podmiotki i podmiocia w Silesian Gothic przeskakują między wymiarami i zwiedzają miejsca, które zniknęły z powierzchni ziemi na długo przed ich narodzinami. Czy romantyzowanie nigdy niezaznanej przeszłości to objaw niezdrowego eskapizmu, czy tylko niewinna zabawa? Czy od dorastania w ogóle da się gdziekolwiek uciec? Herman wykorzystuje warsztat prozatorski, by zaprząc do pracy nie tylko formę, ale i opowieść. Gdy nasze matki i babki rzykajom do świyntyj Rity uod spraw beznadziejnych, my zdajemy się na czary”.
Podczas premiery Anouk Herman przeczyta wiersze z Silesian Gothic, a Emma Szumlas zaprezentuje performans inspirowany książką Herman. Wydarzeniu będzie towarzyszyć wystawa obrazów Tyny Tokars, która ilustrowała książkę, praca wideo Extreme Girl, a także set dj Peploid.
- Anouk Herman
- debiutowało książką poetycką right into pod tramwaj (2022) i powieścią Nigdy nie będziesz szło samo (2023). Naukowo zajmuje się femcel studies oraz zagadnieniami queerowości i dziewczyńskości.
- Girls and Queers to the Front
- to feministyczno-queerowa inicjatywa założona przez Agatę Barbarę Wnuk i Aleksandrę Kamińską, działająca w Warszawie od 2015 roku. GQTTF organizują koncerty, imprezy, warsztaty, spotkania literackie, performensy i dyskusje, prowadzą audycję w radio i – wraz z Magdaleną Rzepecką – wydają zina. Od 2021 roku, razem z redaktorką Marią Halber, działają również jako queerowe niezależne wydawnictwo.