wystawa
snucie
23/11/2024—26/01/2025
texpol (Julia Bujak, Eliza Chojnacka, Agnieszka Cieszanowska, Julia Ciunowicz, Natalia Gil, Julita Goździk, Sonia Górecka, Maria Pietras)
texpol (Julia Bujak, Eliza Chojnacka, Agnieszka Cieszanowska, Julia Ciunowicz, Natalia Gil, Julita Goździk, Sonia Górecka, Maria Pietras)
-
– A co nam szepczą ściany, które są miękkie?
- „Tam, gdzie złociste kołtuny, akrylowe firany i odblaskowe żakardy otulają przestrzeń, kryje się przytulny portal kolektywnych zmartwień. W surowych wnętrzach, między ścianami z karton-gipsu, tekstylia nabierają cech żywej tkanki snującej się opowieści – intymnej i pełnej troski” – piszą artystki z nowo powołanego kolektywu texpol. To spontanicznie utworzona grupa ośmiu twórczyń poszukujących miejsca (i znaczenia) tekstyliów w polu sztuki. Należą do niej: Julia Bujak, Eliza Chojnacka, Agnieszka Cieszanowska, Julia Ciunowicz, Natalia Gil, Julita Goździk, Sonia Górecka, Maria Pietras.
- Artystki działają na pograniczu projektowania, praktyk badawczych i społecznych oraz sztuki. Każda z nich pracuje z innymi materiałami tekstylnymi, technikami i w różnej estetyce. Dla wszystkich tekstylia stały się w ostatnich latach kluczowym narzędziem wyrazu; sposobem opowiadania oraz badania rzeczywistości. Nie chodzi tylko o przekładanie na tkaninę własnego niepokoju, ale o troskę o samych siebie, o innych i o rzeczywistość, których tekstylia są częścią. Dlatego poza snuciem opowieści, kolektyw bada materię, z której powstają tkaniny. Analizuje sposoby jej wytwarzania, historię i właściwości zmysłowe. Prace kolektywu łączą więc wymiar osobisty, społeczny i ekologiczny. Wystawa snucie koncentruje się na tkaninie jako medium sztuki zaangażowanej społecznie. W ramach pokazu kolektyw chce także podjąć dyskusję na temat miejsca i roli sztuki tekstylnej w szczególnym dla pola sztuki momencie intensywnych zmian.
- „Spośród tkania, wyplatania, szycia, prucia, prasowania, sprejowania, filcowania i tapicerowania wysnuwa się plotka o miękkiej komnacie. Proces wytwarzania, choć przynosi osobiste ukojenie, jest jednocześnie wyrazem wewnętrznego niepokoju i sprzeciwu wobec współczesnych problemów tożsamościowych, społecznych i ekologicznych” – podsumowują artystki.
fot. Dominika Jaruga