10/09/2023
spektakl
Nie przyszedłem przynieść pokoju, ale miecz
z cyklu Miłujcie waszych nieprzyjaciół
- Jezus powiedział: „Nie sądźcie, że przyszedłem pokój przynieść na ziemię. Nie przyszedłem przynieść pokoju, ale miecz. Bo przyszedłem poróżnić syna z jego ojcem, córkę z matką, synową z teściową; i będą nieprzyjaciółmi człowieka jego domownicy. Kto kocha ojca lub matkę bardziej niż Mnie, nie jest Mnie godzien. I kto kocha syna lub córkę bardziej niż Mnie, nie jest Mnie godzien.” (Mt 10,34–38).
- Ta radykalna myśl traktowana wprost może okazać się destrukcyjna. Wystarczy pomyśleć o swojej rodzinie. O swoich bliskich, z którymi ma się dobry kontakt, powiedzmy „normalny”, ale w pewnym momencie, w jednej chwili, może się to wszystko zawalić. Ten „rodzinny dom” może runąć i co wtedy? Może zostać przerwana więź, która dawała gwarancję „spokoju”. Nie będą ważne wspomnienia, uczucia, wspólne plany, jakaś podstawowa, wydawałoby się, stabilizacja. Nagle ktoś – na przykład mistrz, guru – może przyjść i zasugerować, powiedzieć, przekonać, że dotychczasowe życie, które się wiodło, jest „niedobre”, „niewłaściwe”, „nie takie jak trzeba”. W takiej sytuacji została postawiona córka, która „porzuca” dom, rodzinę, matkę i ojca, żeby żyć „tak jak chciał Jezus”. Mówi o tym rodzicom. Właściwie oznajmia. Matka nie zgadza się z jej decyzją. Walczy o córkę. Chce ją „wydrzeć” z rąk ludzi, którzy chcą żyć jak „pierwsi chrześcijanie”. Córka jest dorosła, matka w świetle prawa nie ma żadnej władzy nad córką. Ma miłość, którą córka odrzuca… Prawo nie jest po stronie matki. Mimo to walczy ona do końca…
- Instalacja muzyczna w formie zaprogramowanej, „bezdusznej” maszyny, „naśladującej” ludzkie emocje, została zaprojektowana i stworzona przez Pawła Romańczuka.
- Obsada:
- Anna Seniuk
- Olga Sarzyńska
- Reżyseria cyklu
- Tomasz Man
- Sfera audialna
- Paweł Romańczuk
- Tomasz Man
- Scenografia
- Anetta Piekarska-Man
- Projekcje, ilustracja
- Zuzanna Piekarska
- Obsada:
- Miłujcie waszych nieprzyjaciół to seria sześciu prapremierowych spektakli audioteatru zrealizowanych na podstawie autorskiej sztuki teatralnej Tomasza Mana. Tytuł odnosi się do słów Jezusa: „Miłujcie waszych nieprzyjaciół; dobrze czyńcie tym, którzy was nienawidzą; błogosławcie tym, którzy was przeklinają, i módlcie się za tych, którzy was oczerniają” (Mt 5, 44–48). Jezus w swojej rewolucyjnej radykalnej nauce proponuje zastąpienie prawa odwetu prawem miłości. Rezygnacja z osobistych i bardzo często słusznych uprzedzeń w stosunku do drugiego człowieka jest podstawą porozumienia między ludźmi. Odstąpienie od niechęci, nienawiści i pragnienia zemsty jest zadaniem, które stoi przed każdym.
- Jezus nie dzieli ludzi na dobrych i złych, patrzy na każdego osobno – w dobrych dostrzega skłonność do złego, a w złych – tęsknotę za dobrem. Według niego miłością należy obdarzać nie tylko przyjaciół i bliskich, ale każdego – nawet wroga. Ta idealistyczna, niemalże niemożliwa, często nawet nielogiczna postawa stanowi podstawę jego nauki.
- Sztuka teatralna reinterpretować będzie powszechnie znane idee ewangeliczne: „miłujcie waszych nieprzyjaciół”, „kochaj bliźniego swego, jak siebie samego”, „nie sądźcie, abyście nie byli sądzeni”, „kto z was jest bez grzechu, niech pierwszy rzuci w nią kamieniem”, „nie możecie służyć Bogu i mamonie”, „błogosławieni, którzy nie widzieli, a uwierzyli”. Będą to uniwersalne historie, które rozgrywać się będą współcześnie. Sytuacje będą dramatyczne, a postacie postawione wobec trudnego wyboru, jaką drogę obrać. Czy w podjęciu decyzji przydadzą się wskazania z Ewangelii?
Fot. Marta Ankiersztejn