16/03-07/05/2023
wystawa w Project Roomie
Zuzanna Srebrna
Axis mundi
- Wystawa Zuzanny Srebrnej jest czwartą ekspozycją z cyklu prezentacji młodych twórców {Project Room} 22/23, w ramach którego dostają szansę zrealizowania indywidualnej wystawy w jednej z najważniejszych instytucji sztuki współczesnej w Polsce.
- Cykl w październiku zainaugurowała wystawa Konrada Dobruckiego Warstwy. Następnie oglądaliśmy wystawę Daniela Dąbrowskiego i Jagody Stączek. W edycji 2022/2023 w przestrzeni Project Roomu zobaczymy jeszcze prace Kolektywu Tarta oraz Agaty Żołądź-Yolik Nal.
- Artyści zostali wybrani spośród kandydatek i kandydatów, którzy odpowiedzieli na ogłoszenie o otwartym naborze. Selekcji dokonało jury w składzie: Krystyna Różańska-Gorgolewska, kuratorka Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski (przewodnicząca); Stanisław Brach, profesor Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie; Rafał Łubowski, profesor Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu oraz Grzegorz Wnęk, profesor Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie.
-
Zuzanna Srebrna
- (ur. 1985) artystka działająca na pograniczu scenografii, rzeźby i instalacji. Zaprojektowała scenografię i kostiumy do ponad trzydziestu spektakli, które były prezentowane i nagradzane na festiwalach w Europie i Azji. Jako autorka wystaw i instalacji eksperymentuje z przestrzenią w skali mikro i makro. Punktem wyjścia do jej prac jest ciało ludzkie, działanie performatywne, miasto jako żywy organizm.
- Współpracując z teatrami lalkowymi, dramatycznymi i operowymi oraz działając w przestrzeniach pozateatralnych – przy okazji performansów, instalacji i gier miejskich – eksploruje znaczenie obiektu, lalki, aktora, kostiumu, rekwizytu oraz multimediów. Angażuje publiczność, zapraszając ją do przekroczenia granicy między sceną a widownią, stania się częścią organizowanej przez nią przestrzeni i odczuwania jej wszystkimi zmysłami.
- Zwraca uwagę na wartość komunikacji pozawerbalnej, siły wyobraźni, interpretacji znaczeń oraz doświadczenia metafizycznego. Interesuje ją budowanie światów zawieszonych pomiędzy realnością a nierealnością, snem a jawą, życiem a śmiercią. Poszukuje formy, która oddaje te stany. Ważna jest dla niej rola artysty jako mediatora pomiędzy tymi światami.
- Wystawa prezentowana w Project Roomie Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski jest częścią jej pracy doktorskiej.
- Autorem udźwiękowienia przestrzeni wystawy jest Bartłomiej Zajkowski – kompozytor, pianista, twórca pierwszej w historii elektronicznej interpretacji 24 preludiów op.28 Fryderyka Chopina. Jako kompozytor realizuje się zarówno w formach symfonicznych, jak i kameralnych, śmiało łącząc media elektroniczne z instrumentami klasycznymi. Jest również autorem muzyki filmowej oraz teatralnej.