03/07/2025
wykład
Esencjalistyczny zwrot ekofeministyczny w sztukach wizualnych
Krótki przegląd warunków sprzyjających jego rozwojowi
Wykład Anci Bucur
Wykład Anci Bucur
- Od kilku lat jesteśmy świadkami globalnego odradzania się ruchów ekofeministycznych, co nie uchodzi również uwadze instytucji kultury i osób w nich pracujących. Przeciwnie, w obliczu rosnącej popularności tego nurtu, przestrzenie sztuki na całym świecie stają się centrum aktywnego i entuzjastycznego wsparcia ekofeminizmu. Nie dziwi więc, że stał się znów jednym z ważniejszych tematów poruszanych w sztukach wizualnych.
- Warto jednak pamiętać, że mimo pozornie pozytywnego wydźwięku, ekofeminizm nie musi oznaczać „emancypacji dla wszystkich”, w co każą nam wierzyć przedstawiciele upadającej dziś liberalnej demokracji. Nie jest to bowiem jednorodny nurt intelektualny – obejmuje szereg różnorodnych postaw, wśród których wiodącą jest koncepcja ekofeminizmu esencjalistycznego. W obliczu narastających wielowymiarowych kryzysów napędzanych przez kapitalizm, esencjalistyczny ekofeminizm zdaje się rozwijać bez większych przeszkód, zyskując szeroką akceptację zarówno wśród feministek liberalnych, jak i neokonserwatywnych.
- Podczas wykładu przyjrzymy się bliżej okolicznościom powstania esencjalistycznego zwrotu ekofeministycznego. Zwrócimy uwagę na historycznie ukształtowaną przez kapitalistyczny system produkcji relację między naturą a kobietami, a także przyjrzymy się sposobom przeciwdziałania jej poprzez socjalistyczne ekofeministyczne rozumienie świata.
- Anca Bucur
- jest artystką wizualną, której prace opierają się na rozumieniu sztuki jako narzędzia politycznego. W ostatnich latach jej badania koncentrują się na takich tematach jak ekosocjalizm, przemysłowy ekstraktywizm, kolektywizacja rolnictwa oraz praca feminizowanych ciał w kontekście lokalnych gospodarek i historii. Jej teksty publikowane były w zbiorowych tomach i broszurach. Należy do kolektywu redakcyjnego frACTalia oraz Spółdzielni Badań i Działań Politycznych „Ecaterina Arbore”. Mieszka i pracuje w Bukareszcie.
- Wydarzenie odbywa się w ramach długoterminowego artystyczno-badawczego projektu {Wspólne pole}, stanowiącego część programu rezydencyjnego U–jazdowskiego.
Dziś w U–jazdowskim