Frame Works (Indie)
Frame Works
to kolektyw artystyczny z New Delhi, który tworzy projekty na pograniczu filmu, badań naukowych i sztuki. Członkami kolektywu są filmowcy/artyści wizualni Amit Mahanti i Ruchika Negi. W swoich pracach często poruszają tematy transformacji ekologicznej i zrównoważonej gospodarki, rozwoju i praktyk kulturowych. Interesuje ich badanie relacji między ekologią społeczną, krajobrazem oraz zmianami w środowisku spowodowanymi działalnością człowieka.
Punktem wyjścia dla projektu, który realizują podczas rezydencji w U–jazdowskim, jest idea wody, rzeki, jako metafory zmiany, a zarazem pamięci i trwałości. Wisła oraz otaczające ją tereny są dla artystów miejscem działań i badań, mających na celu eksplorowanie rozmaitych warstw życia, które rzeka podtrzymywała i zachowywała na przestrzeni historii aż po dziś dzień.
Obniżający się w miesiącach letnich w ostatnich latach poziom wody w Wiśle odsłaniał obiekty przywołujące przeszłość – macewy żydowskie wyrzucane podczas nazistowskiej okupacji do rzeki, pamiątki po II wojnie światowej, fragmenty wywożonych przez najeźdźców podczas potopu szwedzkiego zdobyczy wojennych, na przykład dekoracji pałacowych. Interesująca dla artystów jest nie tylko wartość materialna tych przedmiotów, ale i (przede wszystkim) ich znaczenie dla współczesnej społeczności.
W wyszogrodzkim Muzeum Wisły artyści odkryli wrak sowieckiego samolotu Pe-2, który został zestrzelony 18 stycznia 1945 roku nad Wyszogrodem i spadł do rzeki. Wydobycie wraku w 2015 roku i jego obecność w kolekcji muzeum oraz zeszłoroczne uroczystości pogrzebowe trzech członków załogi samolotu zainspirowały artystów do refleksji nad genezą powstawania mitów, lokalnych legend i opowieści stanowiących o wartości współczesnych zbiorowości. Ważne miejsce w tych badaniach stanowią odczucia mieszkańców Wyszogrodu wobec historii współczesnej, a przede wszystkim II wojny światowej, która odcisnęła na nich swoje piętno. Pogłębiane podczas zeszłorocznej i tegorocznej rezydencji relacje z członkami wyszogrodzkiej społeczności pozwalają artystom również na przyjrzenie się relacji mieszkańców z rzeką, która „nie pozwala zapomnieć”, wyrzucając na brzeg pamiątki po wojnie.
W trakcie rezydencji Amit Machanti i Ruchika Negi poprowadzą warsztaty z młodzieżą na temat jej związku z historią miasta i osobistych odczuć wobec II wojny światowej.
- Kuratorka
- Ika Sienkiewicz-Nowacka