Antifa przeciwko wolności
Spotkanie z Andym Ngo
Ruchy antyfaszystowskie mają długą historię obejmującą blisko 100 lat. Wpisana jest w nią przemoc. Paradoksalnie, bo przecież istotą antyfaszyzmu powinno być zwalczanie przemocy. Ruchy antyfaszystowskie inspirowane przez Stalina służyły w rzeczywistości ukryciu nieludzkiej przemocy stosowanej przez komunistyczne reżimy. Także i dzisiaj, po upadku bloku sowieckiego, ruchy antyfaszystowskie prowadzą swoją walkę z wyimaginowanymi i prawdziwymi wrogami, nie cofając się przed użyciem przemocy.
Jeden z działaczy Antify tak opisuje taktykę zwalczania przeciwników: „Walczysz z nimi za pomocą pisma i telefonicznych rozmów po to, aby nie trzeba było używać pięści. Walczysz z nimi pięściami po to, aby nie trzeba było używać pistoletu. Walczysz z nimi pistoletem, aby nie trzeba było używać czołgów.”
Wystawa Sztuka polityczna została zaatakowana jeszcze przed otwarciem w ten pierwszy sposób. Artyści, których połączyła idea wolności w sztuce, zostali postawieni wobec zarzutu o legitymizowanie faszyzmu i zachęceni do wycofania się z wystawy – stanowczo odrzucili te oskarżenia.
Dlaczego ruchy antyfaszystowskie chcą wpływać na instytucje kultury? Z kim w rzeczywistości walczą ruchy antyfaszystowskie i jakie są ich cele? Jakie jest zaplecze tego ruchu i jego metody? Do czego prowadzi oddawanie przestrzeni publicznej działaczom antify?
O tym rozmawiać będziemy z Andy Ngo, amerykańskim dziennikarzem, znawcą i badaczem, ale też ofiarą Antify, autorem bestsellera Unmasked: Inside Antifa's Radical Plan to Destroy Democracy.
Spotkanie odbędzie się w sali kinowej. Ilość miejsc ograniczona. Zapisy pod adresem e-mail: info@u-jazdowski.pl.Transmisja na żywo na Facebooku pod tym linkiem.
- Prowadzenie
- Agnieszka Kolek, Passion for Freedom