zapowiedź
Program Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski na 2023 rok
Wystawy, spektakle, dyskusje, rezydencje, wydawnictwa
-
W 2023 roku w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski można będzie zobaczyć wiele ciekawych zbiorowych i indywidualnych wystaw, wziąć udział w inspirujących dyskusjach i poznać najnowsze zjawiska z zakresu sztuk performatywnych.
-
Wystawy
- Jeszcze do 05/02 potrwa wystawa Fangor. Wielowymiarowy, a do 12/03 największa wystawa współczesnej sztuki ukraińskiej Ukraina. Pod innym niebem. Do 26/03 zapraszamy do odwiedzenia największej, monograficznej wystawy prac Jana Bortkiewicza Weather Report [Prognoza pogody].
- Wiosną otworzymy nową wystawę Życie ukryte — dziecko w polskiej sztuce współczesnej, która zaprezentuje motyw dziecka i dzieciństwa w polskiej sztuce współczesnej od czasu transformacji ustrojowej do dziś.
- W podobnym czasie będzie zobaczyć wystawę brytyjskiej artystki Miriam Elia Nowa normalność.
- W ramach cyklu Project Room 2022/2023 zobaczymy projekty młodych polskich artystów. W tej edycji, od października 2022 prezentowane były już prace Konrada Dobruckiego i Daniela Dąbrowskiego. Przed nami wystawy Jagody Stączek, Zuzanny Srebrnej, Kolektywu Tarta i Agaty Żołądź-Yolik Nal. Po zakończeniu wszystkich prezentacji jury wybierze najciekawszą wystawę, której autor otrzyma nagrodę 20 000 zł netto. Swoją ulubioną wystawę wskaże także publiczność, a jej twórca również zostanie nagrodzony kwotą w wysokości 20 000 zł netto.
- W drugiej połowie roku zaprosimy naszych odwiedzających na wystawy: Odd Nerdrum Malarz północy, Claudia Clare Brak bezpiecznej przestrzeni. Satyra feministyczna oraz na prezentację sztuki Jerzego Kaliny Przepowiednie.
- Zaprosimy również na kolejną wystawę prezentującą bogatą Kolekcję Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski.
- W ramach projektu Magazyn Studyjny Kolekcji ponad sto prac z liczącej ponad trzy tysiące obiektów Międzynarodowej Kolekcji Sztuki Współczesnej można oglądać w wybrane środy.
-
Dyskusje
- Kontynuowany będzie również cykl dyskusji Napięcia kulturowe. Celem spotkań z udziałem artystów, autorów, krytyków sztuki z Europy, jest otwarcie nowych perspektyw w myśleniu o kwestiach, które dzielą współczesne społeczeństwa. Nie zabraknie też czasu na pytania i wypowiedzi słuchaczy.
-
Edukacja
- Na publiczność czeka także bogaty program edukacyjny, składający się z różnych formatów i adresowany do wszystkich grup wiekowych: oprowadzania po aktualnych wystawach, warsztaty dla najmłodszych widzów, spotkania dla seniorów, szkół, nauczycieli i nie tylko.
-
Spektakle i performanse
- Z okazji Dnia Dziecka planowane są pokazy nowego abstrakcyjnego spektaklu taneczno–wizualnego dla dzieci IntynkTY w reżyserii Alicji Morawskiej-Rubczak i wykonaniu Polskiego Teatru Tańca z Poznania. Choreografię spektaklu przygotowała Monika Kiwak.
- Jesienią odbędzie się już 27. edycja Międzynarodowego Festiwalu Sztuk Performatywnych Rozdroże Sztuka na koniec świata. Będzie to okazja, aby zobaczyć najciekawsze spektakle z pogranicza tańca współczesnego, teatru ruchu oraz sztuk wizualnych.
- W ramach programu sztuk performatywnych zostanie również zaprezentowany projekt Tomasz Mana – audio-teatr Miłujcie waszych nieprzyjaciół.
-
Rezydencje artystyczne i projekty społeczne
- Jak co roku, Zamek Ujazdowski stanie się domem i miejscem pracy artystów z różnych zakątków świata. Szczególną uwagę poświęcamy trudnej sytuacji artystów i artystek z Ukrainy, do których skierowany jest program miesięcznych Rezydencji Kryzysowych, będący odpowiedzią na agresję militarną Rosji.
- Kontynuujemy również Ukraińską Międzymiejscową Spółdzielnię Artystyczną. To pilotażowy projekt spółdzielni artystycznej, łączącej artystki i artystów, kuratorów i kuratorki, kolektywy artystyczne, nieformalne grupy i organizacje pozarządowe w Polsce i Ukrainie. Pierwsze wydarzenia w ramach projektu odbyły się w grudniu 2022 roku.
-
U–jazdowski Kino
-
Kino w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski pozostaje miejscem prezentującym najciekawsze kino gatunkowe i artystyczne, filmy docenione na światowych festiwalach, dokumenty, animacje. W 2023 roku oprócz repertuaru filmowego, w programie planowane są spotkania z twórcami, dyskusje, uroczyste premiery. Kontynuowany będzie także poniedziałkowy cykl spotkań w ramach klubu filmowego {OD–JAZD}.
-
-
Wydawnictwa
- Od stycznia dostępny będzie w sprzedaży bogato ilustrowany katalog największej dotąd indywidualnej wystawy Jarosława Modzelewskiego, jednego z najważniejszych współczesnych polskich malarzy. Publikacja zawiera ponad sześćdziesiąt reprodukcji prac pokazywanych w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski. Eseje Marka Maksymczaka, Marcela Skierskiego, Thorstena Smidta rzucają nowe światło na twórczość artysty.
- Publikacja Dostrzec inny wymiar podsumuje dwadzieścia sześć edycji międzynarodowego festiwalu Rozdroże, jednego z najważniejszych w Polsce i najstarszego w Warszawie festiwalu prezentującego najciekawsze zjawiska ze świata teatru, performansu i tańca współczesnego.
- Latem ukaże się książka Magdaleny Piejko Naszość o grupie performatywnej działającej w Poznaniu w latach 90. XX wieku.
- Jeszcze w tym roku opublikowana zostanie książka poświęcona twórczości Teresy Murak. To druga publikacja z serii Polscy Artyści Współcześni, wydawanej przez Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski.
- Podsumowaniem wystawy Fangor. Wielowymiarowy będzie książka pod redakcją Daniela Echausta, omawiająca twórczość Wojciecha Fangora, od początków jego pracy twórczej, socrealistycznych obrazów, przez projekty plakatów, współpracę z architektami związanymi z Zakładami Artystyczno-Badawczymi na Akademii Sztuk Pięknych, po obrazy op-artowe i realizacje stworzone specjalnie dla Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski.
- Aktualny program dostępny jest na stronie www.u-jazdowski.pl.
Dziś w U–jazdowskim