premiery książek
Po co poezja
Spotkania wokół poezji i typografii
Po co poezja to przestrzeń spotkań i refleksji nad poezją – jej rolą, siłą i obecnością we współczesnym świecie. Do wypowiedzi zaproszone zostały badaczki literatury, poeci, aktywistki, graficy, neurobiolożki, reżyserki, które próbują odpowiedzieć na pytania: po co dziś poezja? co wnosi do naszego życia? jak wpływa na wyobraźnię i ciało? jak rezonuje ze zmianami społecznymi i czym wyróżnia się na tle innych, artystycznych form ekspresji?
Każdej wypowiedzi towarzyszą autorskie opracowania wizualne i typograficzne przygotowane przez studentki/ów zrzeszone w kole naukowym sisters in type na Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Powstanie 6 mini-publikacji, które będą miały swoją premierę w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski, a następnie trafią do bibliotek, domów kultury, uczelni artystycznych, ośrodków badawczych oraz szkół, gdzie będą dostępne bezpłatnie.
Więcej
- Seria publikacji powstaje jako wynik współpracy Staromiejskiego Domu Kultury oraz koła naukowego sisters in type, działającego na Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Założona w 2025 roku grupa zajmuje się zarówno badaniami, jak i praktyką w obszarach książki artystycznej oraz eksperymentalnej typografii.
- Projekt współfinansowany ze środków m.st. Warszawy w ramach dotacji celowej Staromiejskiego Domu Kultury. Wydanie publikacji było możliwe dzięki wsparciu dystrybutora papieru Europapier i drukarni Klimiuk. Premiery publikacji sfinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.