Warsztat włókienniczy z Julią Ciunowicz
W trakcie warsztatu skupimy się na potencjale dzikich roślin porastających park wokół Zamku Ujazdowskiego i jego okolice. Przyjrzymy się mu bliżej pod kątem roślin włókienniczych. Zostaną przybliżone ich cechy charakterystyczne i znaczenie społeczne. Wspólnie wypleciemy kordonki i inne małe obiekty. Zastanowimy się nad rolą dzikich roślin w przestrzeni miejskiej. A także jak szukać roślin o potencjale włókienniczym i czym ten potencjał właściwie jest?
Słowa klucze: potencjał dzikości; cyrkulacja miejska; miejskie włókna; wspólnototwórcze aspekty pracy włókienniczej
Julia Ciunowicz – artystka tekstylna, rzemieślniczka i badaczka działająca na granicy praktyki i teorii sztuki zaangażowanej społecznie i ekologicznie. Absolwentka Wydziału Zarządzania Kulturą Wizualną na Warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych i Sztuk Społecznych na Uniwersytecie Warszawskim.
W swojej pracy artystycznej używając szeroko pojętego medium tkaniny i roślin zajmuje się tematami folkloru, sztuki kobiet i relacji między człowiekiem a naturą i społecznymi aspektami wytwórstwa tkanin. W pracy badawczej skupia się na historii sztuki zaangażowanej ekologicznie. Od lat zarówno w teorii jak i praktyce zgłębia temat ogrodnictwa permakulturowego i zielarstwa prowadząc ogród społecznościowy i liczne warsztaty. Na co dzień pracuje z tkaninami i włóknami, tworząc pracownię barwienia naturalnego, tkactwa i plecionkarstwa – Dzikie sploty.
Foto. Dominika Jaruga