Sztuka z perspektywy...
Oprowadzanie w oparciu o projekt Spacerownik: instalacje i realizacje dookoła Zamku Ujazdowskiego
Zapraszamy na oprowadzanie, podczas którego obejrzymy instalacje i realizacje artystyczne usytuowane w przestrzeni dookoła Zamku Ujazdowskiego. Edukatorka Dominika Gęba, odwołując się do projektu Spacerownik, opowie nam o intrygujących pracach znajdujących się w zamkowym parku.
Spacerownik to projekt, którego celem jest prezentacja przyzamkowych oraz zamkowych obiektów artystycznych i związanych z nimi ciekawostek w formie kieszonkowej mapy-przewodnika. Podczas przechadzki ze Spacerownikiem po zielonym, historycznym Jazdowie możecie dowiedzieć się na przykład, dlaczego zegar słoneczny znalazł się wewnątrz jednej z zamkowych baszt, skąd się wzięło źródło wody oligoceńskiej (w miejscu, gdzie nigdy takiego źródła nie było), czy są jeszcze jakieś pamiątki po głośnej wystawie Yoko Ono – Fly oraz czy jest miejsce na terenie Zamku, w którym można, a nawet wskazane jest krzyczeć?
O projekcie Spacerownik:
Centrum Sztuki Współczesnej mieści się w Zamku Ujazdowskim już ponad 30 lat. W czasie tych trzech dekad w murach i poza murami instytucji zrealizowanych zostało wiele wystaw, działań i projektów artystycznych. Część z nich miała miejsce w przestrzeniach niewystawienniczych, często nieoczywistych. Pozostałości niektórych artystycznych interwencji nadal są widoczne w przestrzeni parku, inne pozostają ukryte we wnętrzach instytucji. Niektóre z nich wpisały się na stałe w zamkową przestrzeń. Są też takie, które pozostawiły jedynie ślady swojej obecności, jeszcze inne istnieją już tylko w pamięci osób związanych z Zamkiem – często zniekształcone, niedookreślone, rozmyte.
W wyniku spotkań, warsztatów i kilkumiesięcznej pracy z archiwami powstał alternatywny przewodnik po obiektach zgromadzonych wokół Zamku Ujazdowskiego. Spacerownik jest próbą rekonstrukcji artystycznych interwencji, przywrócenia ich, wpisania na nowo w pamięć miejsca.
Więcej
W ramach cyklu {Sztuka z perspektywy...} każdą wystawę można obejrzeć wiele razy – za każdym razem z innej perspektywy: kuratora, artysty, edukatora, wolontariusza pomagającego przy realizacji wystawy, architekta, psychologa, dziennikarza, choreografa, językoznawcy i wielu innych. Perspektyw może być nieskończona ilość, a jedynym ograniczeniem jest czas trwania wystawy.