26/04/2025
dla rodzin z dziećmi
{Zamieszanie}
Ruch i bezruch, czyli być jak marionetką
- Czy wiesz, że lalka w teatrze potrafi robić rzeczy, o których człowiek może tylko pomarzyć? Potrafi latać, robić salta, chodzić po suficie, a nawet wyginać się w każdą stronę świata i nic jej się nie stanie! Jej ruchy i możliwości od zawsze fascynowały twórców i mistrzów teatru ożywionej formy – próbowali je zrozumieć, eksperymentowali i performowali, ale do dziś nie zdołali odkryć wszystkich tajemnic.
-
- Na naszych warsztatach spróbujemy wcielić się w postać marionetki. Zainspirowani pracą Anety Grzeszykowskiej Franciszka 2025 na wystawie Oczy moje zwodzą pszczoły przyjrzymy się naszemu ciału i jego ruchom – sprawdzimy, jak możemy poruszać łokciem, stopą, uszami… a potem wszystkim naraz! A kiedy będziemy zarówno animowanym (czyli tym, kogo ożywiają), jak i animującym (czyli tym, kto ożywia), może razem uda nam się odkryć sekretny sposób na to, aby nasze ciało poruszało się jak w magicznym teatrze lalek?
- O prowadzącym:
- Szymon Kamil Szczęch – aktor-lalkarz, reżyser teatralny, animator kultury. Absolwent białostockiej filii Akademii Teatralnej im. A. Zelwerowicza w Warszawie oraz PWSZ w Tarnowie (obecnie Akademia Tarnowska). Prowadzi warsztaty teatralne i zabawy dramą dla dzieci i dorosłych, a także wydarzenia kulturalne jako konferansjer.
-
- O cyklu:
- {Zamieszanie} to cykl autorskich warsztatów dedykowanym rodzinom z dziećmi w wieku 5–10 lat. Podczas spotkań będziemy tańczyć, skakać, turlać się, a przede wszystkim korzystać z naszej wyobraźni i spontaniczności. Zajęcia nie mają na celu uczenia konkretnej techniki tańca, ale mają za zadanie zwiększyć świadomość ciała i przestrzeni, a przede wszystkim dostarczyć świetnej zabawy. Taniec jest językiem uniwersalnym, ale jednocześnie najbardziej różnorodnym, bo każde ciało jest wyjątkowe i jest tyle języków, ile ciał na świecie! Zapraszamy do naszego zamkowego laboratorium ruchu.