Matka Joanna od Aniołów
Matka Joanna od Aniołów w reżyserii Jerzego Kawalerowicza to film, który wykorzystuje świetnie stworzony klimat psychologicznego dreszczowca, aby omówić to, jak w zależności od grupy społecznej, do której przynależymy, różnie możemy interpretować zło i grzech.
Scenariusz filmu powstał na motywach znanego opowiadania Jarosława Iwaszkiewicza. Akcja utworu literackiego i filmu toczy się w XVIII wieku na Stolarszczyźnie w położonym na odludziu klasztorze. Miejscowe zakonnice, wraz z ich przeoryszą Joanną opętał diabeł. Z pomocą zgromadzeniu przybywa młody egzorcysta - ksiądz Suryn. Jego zabiegi, modlitwa i umartwienia okazują się jednak bezowocne. Co więcej, kapłanowi zaczyna się udzielać atmosfera dziwnego niepokoju, panująca w klasztorze...
Zapraszamy na seans oraz dyskusję, podczas której będziecie mogli zadawać pytania naszemu klubowemu ekspertowi, dr. Mikołajowi Mirowskiemu i dzielić się swoimi pomysłami na interpretację filmu, nawet (a może szczególnie) tymi najbardziej odjechanymi!
Dr Mikołaj Mirowski – historyk, publicysta, redaktor naczelny kwartalnika „Pleograf”, wydawanego przez Filmotekę Narodową – Instytut Audiowizualny. Współpracownik Muzeum Powstania Warszawskiego, Muzeum Historii Polski i Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi. Naukowo zajmuje się historią ZSRR i tematyką stosunków polsko-żydowskich. Autor scenariusza programu Pojedynki stulecia, poświęconego najwybitniejszym polskim pisarzom XX wieku, emitowanego w 2018 roku w TVP Kultura. Od 2019 prowadzi na antenie TVP Historia cykl „Teatr Historii”, gdzie prezentowane są najciekawsze spektakle Teatru TV o tematyce historycznej. Autor książki Piłsudski (nie)znany. Historia i popkultura (2018) i innych. Pasjonat polskiego kina, bardzo ceni twórczość Wajdy, Kawalerowicza, Kutza, uwielbia kino Wojciecha Jerzego Hasa, a nade wszystko Rękopis znaleziony w Saragossie.