Atomen
Specjalny pokaz filmu oraz spotkanie z twórcami
U–jazdowski Kino serdecznie zaprasza na specjalny pokaz filmu Atomen, po którym odbędzie się spotkanie z twórcami: reżyserką i scenarzystką filmu Kate Cragg oraz producentem i autorem zdjęć Danielem Landinem.
Zainspirowany sztuką teatralną La Ronde autorstwa Arthura Schnitzlera Atomen to przejmujący obraz codziennego życia i rozterek mieszkańców współczesnego Berlina. Refleksyjny i melancholijno-hipnotyczny rytm filmowej opowieści obnaża wyobcowanie i zagubienie bohaterów, tak rozpaczliwie poszukujących sensu i stabilności w świecie, który wydaje się rozpadać.
Znużona życiem Yasmina każdy wieczór spędza w jednym z berlińskich barów. Samotny drink pozwala jej przygotować się na powrót do domu i stawienie czoła życiu w pozbawionym miłości małżeństwie. Jednak pewnej nocy nieoczekiwany obrót wydarzeń wytrąca Yasminę z codziennej rutyny, a jednocześnie uświadamia jej, że osób wyobcowanych i pogubionych tak samo jak ona, jest dookoła znacznie więcej.
Echa starego Berlina mieszają się tu ze współcześnie podzieloną Europą borykającą się z narastającymi skutkami zaawanasowanego kapitalizmu, a film ukazuje konsekwencje życia w społeczeństwie, w którym wartości zostały zastąpione przez ceny. Czy w świecie, który zewsząd przekonuje nas, by troszczyć się tylko o siebie, a pojęcia takie jak "prawda" i "piękno" zaczynają tracić swe pierwotne znaczenia, jest jeszcze miejsce na prawdziwą ludzką bliskość? Na odnalezienie sensu i nadziei, która da siłę, by iść dalej przed siebie?
Odpowiedzi na te oraz inne pytania, dotyczące pracy nad filmem, poszukamy wspólnie z twórcami filmu Kate Cragg oraz Danielem Landinem podczas rozmowy po seansie, którą poprowadzi Piotr Kopszak.
Kate Cragg
brytyjska reżyserka filmowa i teatralna, wykładowczyni akademicka, a także psychoanalityczka mieszkająca w Londynie. Jej filmy pokazywane były na wielu międzynarodowych festiwalach filmowych m.in. Raindance w Berlinie, a jej film Shell zdobył nagrodę dla najlepszego krótkometrażowego filmu reżyserskiego na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Buenos Aires w 2002 roku. Kate Cragg wypracowała własną metodę pracy z aktorami, łączącą techniki tańca, pantomimy i teatru epickiego, która polega przede wszystkim na skupieniu na relacjach pomiędzy bohaterami oraz pracy nad pomysłami zawartymi w scenariuszu, a nie bezpośrednio nad samym tekstem.
Daniel Landin
brytyjski operator filmowy i producent mieszkający w Lodnynie. Autor zdjęć do filmów m .in. The Uninvited, (reż. Charles GuardThomas Guard, 2009), Under The Skin (reż. Jonathan Glazer, 2013), Ray and Liz, (Richard Billingham, 2019).
dr Piotr Kopszak
historyk sztuki, dyrektor Muzeum Archidiecezji Warszawskiej, wcześniej kustosz w Zbiorach Sztuki Polskiej MNW w latach 1991–2010, wydawca i redaktor kolekcji cyfrowej Muzeum Narodowego w Warszawie online 2010–2021. Zajmuje się dziewiętnastowieczną krytyką artystyczną i malarstwem. Autor i współautor szeregu wystaw (m.in. M. K. Čiurlionis (1875–1911) Twórczość, osobowość, środowisko, Symbolism in Poland and Britain, 550-lecie Parlamentaryzmu Rzeczypospolitej, Na jednej strunie. Malczewski i Słowacki), książki Krytyka artystyczna Teodora Wyzewy oraz licznych popularnych publikacji poświęconych sztuce polskiej. Wydawca książek poświęconych muzyce i sztuce.
- Rozmowa odbędzie się w języku angielskim.