Czym jest dla mnie DOM?
Specjalny pokaz filmu HOME oraz spotkanie z reżyserką
W grudniowy wieczór U–jazdowski Kino zaprasza na specjalny pokaz filmu dokumentalnego HOME, po którym odbędzie się spotkanie z reżyserką, Melą Hilleard [Elżbietą Piekacz].
HOME jest próbą odpowiedzi na jedno z najważniejszych pytań w życiu każdego z nas: czym jest DOM?
Film skupia się na rodzinie, tożsamości, emigracji (przez pryzmat związków polsko-irlandzkich, południowoafrykańskich i angielskich), a także kręgu życia, śmierci i odrodzenia. Osią filmowej opowieści jest dom, który scala, daje schronienie, w którym jak w kokonie transformują się życia ludzkie. Jest on również “żywym bohaterem” przechodzącym własną transformację.
Impulsem do powstania filmu był siedmioletni zbiór materiałów filmowych i fotograficznych, ukazujących życie garstki ludzi wyrzuconych z własnych kultur i domów, którzy tworzą dom i odnajdują miłość w domu 90-letniej, unieruchomionej na łóżku pisarki Elizabeth, na przedmieściach północnego Londynu dzielnicy Hampstead Garden Suburb.
Głównym bohaterem filmu jest Narrator – kobieta, która przechodzi proces – swojego rodzaju “ustawień rodzinnych” wraz z innymi mieszkańcami domu. Są nimi kobiety z Polski, w wieku około 40 lat, które trafiły na brytyjską wyspę w momentach życia najczęściej związanym z rozstaniem. Stają się one towarzyszkami unieruchomionej na łóżku Elizabeth i pod skrzydłami domu mogą wreszcie zobaczyć i rozpakować traumatyczne doświadczenia przed którymi uciekają i poskładać się na nowo.
Inspiracją HOME był projekt fotograficzny Tęcze, który stał się integralną częścią filmu, dzieląc go na cztery rozdziały połączone fragmentami książki Południowa Droga Ewy Ka oraz monologiem Narratora. Całość przywodzi na myśl narracyjne filmy Jonasa Mekasa, w tym As I Was Moving Ahead Occasionally I Saw Brief Glimpses of Beauty.
Po pokazie zapraszamy na dyskusję o filmie z udziałem reżyserki Meli Hilleard [Elżbiety Piekacz], podczas której porozmawiamy na temat różnych definicji domu i sposobów ich wyrażania poprzez sztukę filmową.
Rozmowę poprowadzi kierowniczka kina i kuratorka programu filmowego Klara Da Costa.
Mela Hilleard [Elżbieta Piekacz]
Po raz pierwszy zetknęła się ze sztuką jako jedenastoletnia odtwórczyni głównej roli w etiudzie Szkoły Filmowej im. Krzysztofa Kieślowskiego. Podwójne życie Weroniki zainspirowało ją do wyboru studiów na Wydziale Lalkarskim Akademii Sztuk Teatralnych we Wrocławiu. Współpracowała z Teatrem Nowym i Studyjnym w Łodzi oraz warszawskimi teatrami: Dramatycznym, Narodowym, Scena Prezentacje i Teatrem Na Woli. Zaczęła wyrażać swoją wrażliwość przez język filmu - jako aktorka, a także obecna po drugiej stronie kamery, jako asystentka reżysera, autorka zdjęć, współautorka scenariuszy i adaptacji.
Otrzymała nagrodę za główną rolę w Portrecie Podwójnym na XX Międzynarodowym Festiwalu Debiutów Filmowych w Koszalinie, a film został nagrodzony “za poszukiwanie nowych form wyrazu” i Nagrodą Jury Młodzieżowego podczas XXVI Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni oraz otrzymał nagrodę Pegaza.
Podczas czteroletniej filmowej podróży po Azji zaczęła fotografować i po powrocie do Warszawy pogłębiła swoją wiedzę w Europejskiej Akademii Fotografii. Publikowała w National Geographic, Newsweek, Kino i The Guardian oraz magazynach fotografii artystycznej: Silvershotz, Eyemazing, PhotoArt, Photoicon. Zamieszkała w Londynie, gdzie rozpoczęła długoterminowy projekt fotograficzno-filmowy HOME. Ukończyła studia w London Film School. Jej film dyplomowy O Świcie Kwiaty Otwierają Bramy Raju nagrodzony za scenariusz Specjalnym Wyróżnieniem Jury na Festiwalu w Mediolanie miał swoją premierę na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Edynburgu jako część głównego programu