28/10/2017
pokaz filmów
{Kino.Noc}: Zaduszki. Hooper, Romero, Craven
Noc żywych trupów
Teksańska masakra piłą mechaniczną
Koszmar z ulicy Wiązów
- W tym roku odeszli dwaj z trzech muszkieterów horroru. George Romero i Tobe Hooper dołączyli do zmarłego w 2015 roku Wesa Cravena. Śmierć całej trójki to koniec epoki w historii kina, epoki, którą ci twórcy rozpoczęli, widzieli, jak dogorywa, by potem, jak Wes Craven, ją wskrzesić. W trakcie zaduszkowego maratonu będziemy wspominać tych niezwykłych artystów, przypominać sobie ich najbardziej znane, ikoniczne filmy.
- Noc żywych trupów
- [Night of the Living Dead], reż. George A. Romero, USA 1968, 96'
- Teraz, kiedy zombie na dobre zawładnęły zbiorową kulturową wyobraźnią, spychając nieliczne już wampiry do Afryki, jeszcze lepiej widać jak ważny i przełomowy był film Romero. To od niskobudżetowej, surowej Nocy żywych trupów zaczęła się ta powolna apokalipsa zombie. Wcześniej kojarzone z woodoo, dopiero tutaj zombiaki przybierają postać bezmyślnej hordy umarłych, której jednym celem jest zjedzenie mózgów tych, którzy jeszcze pozostali przy życiu. Poza przełomem estetycznym – Romero zrywa z baśniowością horroru, jego film jest niemalże paradokumentalny, a do tego zimny i brutalny. Następuje w nim jeszcze poważniejsza zmiana – oto pierwszy raz w filmowym horrorze tak dużą rolę ogrywają wątki społeczne i polityczne.
- Teksańska masakra piłą mechaniczną
- [The Texas Chain Saw Massacre], reż. Tobe Hooper, USA 1974, 83’
- Pionierski slasher, jeden z najbardziej wpływowych filmów w historii kina. U Hoopera, podobnie jak u Romero mamy do czynienia z rewolucją w horrorze – źródłem strachu nie są potwory, ale ludzie – opętani bezwzględną, brutalną przemocą. Film oparty jest na prawdziwych wydarzeniach, co w chwili premiery dodatkowo wzmacniało grozę.
- Koszmar z ulicy Wiązów
- [A Nightmare on Elm Street], reż. Wes Craven, USA 1984, 91'
- Wes Carven kręcił swój film już w innej epoce – gramatyka horroru istniała od dawna . On ją jednak odkurzył i także wkroczył w nowe rejony. Po Koszmarze z ulicy Wiązów już nie było bezpiecznego miejsca –nawet we śnie.
-
-
Bilety
-
30 zł
-
do kupienia w holu Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski 30 minut przed seansem
-