Nikah
[Nikah] reż. Mukaddas Mijit i Bastien Ehouzan, Francja 2022, 56'
Kino w U–jazdowskim oraz grupa badawcza Sinopsis zapraszają na specjalny pokaz filmu Nikah (2022) w reżyserii Mukaddas Mijit i Bastiena Ehouzana, połączony z dyskusją na temat ludobójstwa Ujgurów. W spotkaniu wezmą udział: reżyserka filmu Mukaddas Mijit, aktywistka Rushan Abbas oraz sinolog dr Włodziemierz Cieciura.
Wydarzenie towarzyszy wystawie Badiucao Chiny. Opowieść prawdziwa.
Jest rok 2017 w regionie ujgurskim. Dilber to 27-letnia samotna kobieta, która przygotowuje się do ślubu swojej młodszej siostry Reny. Złośliwe komentarze krewnych sprawiają, że matka sióstr postanawia jak najszybciej wydać za mąż także starszą Dilber. Podczas gdy Rena stara zadomowić się w nowej rodzinie, rozpoczynają się codzienne niewyjaśnione aresztowania przedstawicieli społeczności ujgurskiej. Tymczasem stojąca w obliczu presji zawarcia związku małżeńskiego Dilber otrzymuje od przyjaciółki nietypowy pomysł rozwiązania swego problemu…Zapraszamy do dyskusji na temat poruszonego w filmie tematu przymusowej asymilacji społeczności Sinciangu z zaproszonymi gośćmi.
Mukaddas Mijit
etnomuzykolożka, reżyserka i artystka urodzona w Urumchi w regionie ujgurskim. Autorka stworzonych we Francji filmów dokumentalnych dotyczących tradycyjnych ujgurskich praktyk artystycznych, w tym tańca. W 2016 roku prowadziła wykłady z antropologii audiowizualnej. Nikah, wyreżyserowany wspólnie z Bastienem Ehouzanem, jest jej pierwszym filmem średniometrażowym.
Rushan Abbas
amerykańska aktywistka ujgurskiego pochodzenia. Jest założycielką i dyrektor wykonawczą organizacji non-profit Campaign for Uyghurs.
dr Włodzimierz Cieciura
absolwent stosunków międzynarodowych (specjalizacja wschodnia) na Uniwersytecie Łódzkim, obronił doktorat w Zakładzie Azji Wschodniej UŁ (2010) na podstawie rozprawy „Muzułmanie chińscy wobec nowoczesności. Między radykalizmem i chińskim nacjonalizmem 1893–1957”. Od 2010 roku adiunkt w Zakładzie Sinologii UW.