20/02/2023
pokaz filmu i dyskusja
Mistrz
Spotkanie klubu filmowego {OD–JAZD}
-
Mistrz
-
[The Master], reż. Paul Thomas Anderson, USA 2012, 144’
-
- Jeden z najbardziej fascynujących twórców współczesnego kina – Paul Thomas Anderson w swoim najbardziej niejednoznacznym filmie.
- Po zakończeniu wojny były marynarz Freddie nie potrafi odnaleźć się w nowej rzeczywistości. Poczucie zagubienia wpędza go w samotność i alkoholizm. Wszystko jednak zmienia się, gdy pewnego razu spotyka na swojej drodze tajemniczego pisarza i filozofa Lancastera. Zafascynowany jego charyzmą Freddie dołącza do grupy entuzjastów głoszonych przez Lancastera nauk, stopniowo ulegając coraz większemu wpływowi Mistrza…
- Anderson po raz kolejny udowadnia, że to właśnie kino oparte na niuansach, pełne niedopowiedzeń, narracyjnych elips i intrygujących sprzeczności może oddziaływać najmocniej. Mistrz to nie tylko efektowna opowieść o mrokach ludzkiej duszy, ale przede wszystkim mistrzowski popis aktorstwa psychologicznego w wykonaniu Joaquina Phoenixa oraz Philipa Seymoura Hoffmana.
- Kim jest tytułowy Mistrz?
- Na czym polega nietypowy sposób prowadzenia narracji w filmie?
- Jakie są najważniejsze wyznaczniki stylu Paula Thomasa Andersona?
- Na te oraz wiele innych pytań spróbujemy odpowiedzieć wspólnie z ekspertem naszego klubu Sebastianem Smolińskim. Zapraszamy na seans i dyskusję, podczas której będziecie mogli zadawać pytania i dzielić się swoimi pomysłami na interpretację filmu. O czym według Was jest Mistrz? Chcemy poznać Waszą opinię!
- Sebastian Smoliński
- krytyk filmowy, amerykanista, wykładowca Ośrodka Studiów Amerykańskich i IS PAN. Regularnie publikuje w „EKRANach”, „Tygodniku Powszechnym” i na portalu Filmweb, jest stałym gościem programów "Hrapkowidz" w radiowej Czwórce i "Kino Mówi" w Ale Kino+. Wraz z Michałem Oleszczykiem prowadzi anglojęzyczny podcast "Foreign Correspondents: Deeper into Hitchcock". Stypendysta Fundacji Kościuszkowskiej (prowadził zajęcia o polskim kinie na Cleveland State University w 2020 roku), współpracownik Festiwalu Nowe Horyzonty, zwycięzca Konkursu im. Krzysztofa Mętraka w 2017 roku. Edukator w ramach akcji Skrytykuj! Filmoteki Narodowej - Instytutu Audiowizualnego. Współautor prac zbiorowych z zakresu historii kina: hiszpańskojęzycznej monografii "La doble vida de Krzysztof Kieślowski" pod red. Joanny Bardzińskiej, "Kina afroamerykańskiego" pod red. Ewy Drygalskiej i Marcina Pieńkowskiego oraz "David Lynch. Polskie spojrzenia" pod red. Anny Osmólskiej-Mętrak i Radosława Osińskiego. Jego esej o Sucharach dla dwutygodnik.com trafił do książki "Delfin w malinach. Snobizmy i obyczaje ostatniej dekady", która ukazała się nakładem Wydawnictwa Czarne.