20/06/2022
pokaz filmu i dyskusja
Sekrety i kłamstwa
Spotkanie klubu filmowego {OD–JAZD}
-
Sekrety i kłamstwa
-
reż. Mike Leigh, Wielka Brytania 1996, 142’
-
- Tego świata nie oglądamy z zewnątrz, ale wchodzimy do środka i stajemy się jego częścią. Mistrz realizmu psychologicznego i społecznego Mike Leigh z czułością pochyla się nad naszą słabością i siłą w swoim chyba najlepszym filmie.
- Cynthia pracuje w fabryce opakowań we wschodnim Londynie. Praca pozwala jej opłacić czynsz obskurnego mieszkania, które wynajmuje razem z dorosłą już córką Roxanne. Mimo trudności Cynthia stara się utrzymywać kontakt z ukochanym bratem, który jakiś czas temu odsunął się od niej bez wyjaśnienia. Pewnego dnia odbiera niespodziewany telefon od nieznajomej, która twierdzi, że jest jej córką, oddaną wiele lat temu do adopcji. Spotkanie obu kobiet spowoduje nieodwracalne zmiany w ich otoczeniu, a Cynthia będzie musiała rozliczyć się z konsekwencjami wydarzeń, o których dawno temu postanowiła zapomnieć.
- Sekrety i kłamstwa to film przez wielu określany dziś mianem arcydzieła. Najgłębszy, najbardziej delikatny i wnikliwy portret rodzinnych relacji autorstwa mistrza brytyjskiego kina psychologicznego. Nagrodzone Złotą Palmą za najlepszy film oraz dla najlepszej aktorki Brendy Blenthyn, zadziwiające poziomem realizmu przejmujące studium konsekwencji życia w zakłamaniu oraz prawdy, która oczyszcza.
- Mike Leigh – niekwestionowany mistrz psychologicznej prawdy czy przeceniony twórca telenoweli?
- Na czym polegają metody jego pracy z aktorami?
- Jak uzyskuje się efekt realizmu w kinie?
- Na te i wiele innych pytań spróbujemy odpowiedzieć wspólnie z naszą klubową ekspertką Katarzyną Czajką-Kominiarczuk. Zapraszamy na seans oraz dyskusję, podczas której będziecie mogli zadawać pytania i dzielić się swoimi pomysłami na interpretację filmu, nawet (a może szczególnie) tymi najbardziej odjechanymi. O czym według Was są Sekrety i kłamstwa? Chcemy poznać Waszą opinię!
- Katarzyna Czajka-Kominiarczuk
- Socjolożka i historyczka. Od 2009 roku prowadzi bloga Zwierz Popkulturalny poświęconego filmom, serialom. Jest współprowadzącą podcastów ZVZ, Czytu Czytu i twórczynią podcastu Jeszcze słowo. Autorka książek popularno-naukowych poświęconych kulturze popularnej – „Oscary. Sekrety największej nagrody filmowej” (W.A.B 2018) i „Seriale. Do następnego odcinka” (W.A.B 2021). Jej najnowsza książka „Mam nadzieję” (W.A.B 2022) to specyficzny poradnik dla zagubionych w życiu i dorosłości.
Dziś w U–jazdowskim