21/02/2022
pokaz filmu i dyskusja
Zezowate szczęście
Spotkanie klubu filmowego {OD–JAZD}
-
Zezowate szczęście
-
reż. Andrzej Munk, Polska 1960, 107’
-
- Jan Piszczyk to największy pechowiec polskiego kina. Od wczesnego dzieciństwa stara się jak najlepiej dopasować do aktualnych tendencji społecznych i politycznych – niestety, za zmieniającym się światem niełatwo nadążyć, a kolejne próby sprostania jego wymaganiom układają się w pasmo niepowodzeń i kompromitacji. Wreszcie, wraz z nastaniem PRL, która systemowo premiuje oportunizm, wydaje się, że los w końcu się do Piszczyka uśmiechnął. Nie na długo.
- Film o tragikomicznych przygodach Jana Piszczyka to obowiązkowa pozycja wśród dokonań polskiej kinematografii. Kwintesencja postalinowskiej odwilży w kinie, nietypowa podróż przez polską historię, opowiedziana w formie umiejętnej gry z filmowymi konwencjami. Andrzej Munk rozlicza się z narodowymi mitami, a ostrze satyry uderza tak celnie, że śmiech zamiera nam na ustach.
- Jaką rolę w polskiej kinematografii odegrała twórczość Andrzeja Munka?
- Jak za pomocą języka kina sportretować oportunistę?
- Czy Munk, chcąc pokazać niewolnika idealnego, sam nie zbliżył się do oportunizmu, atakując tych, którzy przegrali?
- Na te oraz wiele innych pytań spróbujemy odpowiedzieć wspólnie z ekspertem naszego klubu, dr. Mikołajem Mirowskim. Zapraszamy na seans oraz dyskusję, podczas której będziecie mogli zadawać pytania lub dzielić się swoimi pomysłami na interpretację filmu. O czym według Was jest Zezowate szczęście? Chcemy poznać Waszą opinię!
- dr Mikołaj Mirowski
- historyk, publicysta, redaktor naczelny kwartalnika „Pleograf” wydawanego przez Filmotekę Narodową – Instytut Audiowizualny. Współpracownik Muzeum Powstania Warszawskiego, Muzeum Historii Polski i Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi. Naukowo zajmuje się historią ZSRR i tematyką stosunków polsko-żydowskich. Autor scenariusza programu "Pojedynki stulecia" poświęconego najwybitniejszym polskim pisarzom XX wieku, emitowanego w 2018 roku w TVP Kultura. Od 2019 r. prowadzi na antenie TVP Historia cykl „Teatr Historii”, gdzie prezentowane są najciekawsze spektakle Teatru TV o tematyce historycznej. Autor książek m. in.: „Piłsudski (nie)znany. Historia i popkultura” (2018). Pasjonat polskiego kina, bardzo ceni twórczość Wajdy, Kawalerowicza, Kutza, uwielbia kino Wojciecha Jerzego Hasa, a nade wszystko „Rękopis znaleziony w Saragossie”.
Dziś w U–jazdowskim