16/11/2024
instalacja dźwiękowa
Fakescapes for getting lost in museum
Justyna Stasiowska
- Nasze codzienne doświadczenie dźwięku i słuchania nie wydarza się w salach koncertowych, ale w przestrzeni miasta. Gdy idziemy do pracy, poruszamy się po centrum handlowym, spacerujemy po parku obok ruchliwej drogi, zalewają nas dźwięki powszechnie nazywane „hałasem”. Czasem od miejskiego nadmiaru bodźców uciekamy na wieś, by odpocząć pośród naturalnych dźwięków natury. Justynę Stasiowską interesuje, czy faktycznie jesteśmy w stanie rozpoznać różnicę między dźwiękiem naturalnym a tym sztucznie wygenerowanym. Artystka bada więc, jak słuch uczestniczy w codziennym doświadczaniu środowiska naturalnego i przestrzeni miasta. W swojej praktyce twórczej zajmują ją zjawiska takie jakie „fakescapes” i muzyka lo-fi. Pierwsze polega na fałszowaniu pejzaży dźwiękowych, które nas otaczają. Drugie dotyczy procesu nagrywania dźwięków w taki sposób, by były mniej przetworzone i „wyczyszczone”.
- Performans dźwiękowy w przestrzeni zamku będzie się składał z sesji aktywnego słuchania dźwięków rozłożonych na cztery głośniki oraz z wykładu, w którym artystka skupi się na tym, jak kultura sfałszowała naszą pamięć oraz wyobrażenie o pejzażu dźwiękowym; opowie o historii projektowania dźwięków, o Muzaku (muzyka funkcjonalna wykorzystywana np. w przestrzeniach publicznych) i o muzyce relaksacyjnej. W efekcie artystka chce pobudzić odbiorcę do przemiany, by z biernego słuchacza zalewanego miejskim hałasem przeistoczył się w aktywnego uczestnika mającego wpływ na kształt odbieranego pejzażu dźwiękowego.
- Justyna Stasiowska
- kompozytorka, artystka dźwięku, sound designerka, autorka tekstów w czasopismach naukowych i muzycznych m.in. „Glissando”, „Didaskalia”, „Audiosfera. Koncepcje−Badania−Praktyki”.