Iza Szostak
Skaj Is the Limit
W latach 90. w Polsce otwarte zostały granice, wyobraźnia, nowe kanały telewizyjne i wolny rynek. Myśli polskiego społeczeństwa przecinały ostre jak żyletki Tiger Safety marzenia o sukcesie. Tym z dostępem do nesesera, futer z sobola i aut z napędem wielu koni mechanicznych udawało się bardziej, innym musiały wystarczyć kryształowe żyrandole z plastiku, skajowa sofa z kompletem puf i żeniona amfetamina.
Transformacja to okres przejściowy, kiedy poprzedni system już nie działa, a nowy nie został jeszcze wdrożony. Transformuje się ciało społeczne, ciało polityczne i ciało fizyczne. W Skaj Is the Limit Iza Szostak queeruje transformacyjne archiwum. Projektuje nienormatywną rzeczywistość, w której podmioty decydują się żyć poza reprodukcyjnym czasem heteronormy. Performans doinwestowuje porażkę i słabość. Przyjmuje optykę dóbr luksusopodobnych, wszechobecnych, żywych świadków historii.
Skaj Is the Limit jest rezultatem kolejnego etapu pracy Izy Szostak nad projektem (poprzednie odsłony zatytułowane WannaBe#1 i WannaBe#2 prezentowane były w 2018 roku w Pradze i Warszawie). Pokaz odbył się też w 2019 roku w ramach programu Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski Rezydencje choreograficzne realizowanego we współpracy z Instytutem Muzyki i Tańca.