Rozdroże 2013
20. Międzynarodowe Spotkania Sztuki Akcji. Spektakle artystów z Nowego Jorku i Warszawy
Fundacja Sztuka i Współczesność oraz Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski zapraszają na XX Międzynarodowe Spotkania Sztuki Akcji Rozdroże 2013, w ramach którego prezentowane będą spektakle artystów z Nowego Jorku i Warszawy.
Interdyscyplinarny festiwal Międzynarodowe Spotkania Sztuki Akcji Rozdroże (organizowany corocznie od 1994 roku) prezentuje najwartościowsze, nowatorskie spektakle z pogranicza teatru, tańca i sztuk wizualnych. Do udziału w festiwalu zapraszani są wybitni (lecz nieznani jeszcze w Polsce) artyści z zagranicy (każdego roku z innego kraju lub regionu), których twórczość cechują: istotny przekaz duchowy, oryginalna forma oraz wysoki poziom artystyczny. Prace artystów z zagranicy konfrontowane są z dokonaniami artystów polskich działających w tym samym obszarze artystycznych poszukiwań. Wysoki poziom artystyczny i konsekwencja programowa wyróżniają Rozdroże na tle innych festiwali sztuk widowiskowych w Polsce. W ciągu 19 lat na festiwalu wystąpili artyści z 16 krajów, w tym tak wybitni, jak: teatr tańca Piny Bausch z Niemiec, performerka i wokalistka Meredith Monk ze Stanów Zjednoczonych, czy tancerz Kazuo Ohno z Japonii. W imprezach festiwalu wzięło udział około 50 tysięcy widzów. Program festiwalu spotyka się z zainteresowaniem i uznaniem widzów oraz krytyków.
Sztuka artystów dwóch pokoleń nowojorskiej awangardy w Warszawie. Podczas dwudziestej edycji festiwalu pokazana zostanie twórczość dwóch wybitnych artystów z Nowego Jorku, kierujących cenionymi na świecie zespołami: tancerza i choreografa Billa T. Jonesa oraz reżysera teatralnego i artysty wizualnego Cadena Mansona. Ich twórczość sytuuje się w dwóch ważnych obszarach współczesnej sztuki: tańca postmodernistycznego i multimedialnego teatru łączącego grę aktorską z użyciem wideo i technik filmowych. Amerykańscy choreografowie i tancerze wpłynęli na rozwój tańca współczesnego na świecie. Niestety bardzo rzadko prezentowana jest w Polsce twórczość wybitnych reprezentantów amerykańskiego tańca, który ogniskuje się głównie w Nowym Jorku. Jednym z najwybitniejszych przedstawicieli tego zjawiska jest światowej sławy tancerz i choreograf Bill T. Jones. Jego zespół obchodzi właśnie trzydziestolecie działalności. Festiwal Rozdroże chce odkryć twórczość tego afroamerykańskiego artysty dla polskiej widowni. Zespół Bill T. Jones / Arnie Zane Dance Company z Nowego Jorku jest jedną z kilku najwyżej cenionych amerykańskich grup tańca współczesnego. Oryginalne przesłanie, energia i precyzja wykonania wyróżniają choreografie Billa T. Jonesa i Arnie Zane'a. 3 listopada 2013 w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej pokazany będzie wieczór choreografii Billa T. Jonesa i Arnie Zane'a, Body Against Bodyzłożony z wybranych, najwartościowszych prac tych artystów, z początkowego, przełomowego okresu ich twórczości. Ponadto 2 listopada 2013 w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski choreografka Janet Wong, asystentka Billa T. Jonesa, wygłosi prelekcję na temat jego twórczości (ilustrowaną projekcjami zapisów prac artysty).
Body Against Body to wieczór odtworzonych, lecz nieco zmodyfikowanych choreografii Billa T. Jonesa i Arnie Zane'a z początkowego, przełomowego okresu twórczości obu artystów. Prace prezentowane podczas wieczoru powracają do awangardowych korzeni sztuki obu artystów. Przypominają dzieła Jonesa i jego partnera oraz współpracownika od 17 lat (który wkrótce po ich stworzeniu zmarł). Choreografie te odnowiły formy tanecznego duetu. Wznowione – nabrały nowego życia dzięki wspaniałym tancerzom zespołu Jonesa, zapewniając wyjątkowy wgląd w początki twórczości obu choreografów. Wieczór choreografii Body Against Body powstał na zamówienie Institute of Contemporary Art w Bostonie. Program wieczoru uzupełnia prelekcja filmu z zapisem tanecznego solo Billa T. Jonesa.
Program tegorocznej edycji festiwalu został okrojony z przyczyn leżących poza kontrolą dyrektora festiwalu. Z przyczyn finansowych odwołane zostały pokazy spektaklu zespołu The Big Art Group oraz premiery spektaklu autorstwa Wojtka Ziemilskiego.
- Kurator festiwalu
- Janusz Marek