Daniel Dąbrowski
Czyszczenie gniazd
Pająki tworzą sensowniej niż artyści.
Wystawa ma swoje źródło w dziecięcej fascynacji artysty egzotycznymi zwierzętami. Daniel Dąbrowski bierze na warsztat pająki, ptaszniki, które stają się mentorami w jego praktyce artystycznej. Dzięki długotrwałej opiece nad tymi stworzeniami, a także podglądaniu i obserwacji odnajduje w życiu tych sworzeń analogie do własnych procesów twórczych oraz funkcjonowania człowieka w ogóle. Tytuł odnosi się do sprzątania terrariów z odpadków takich jak wylinki, chitynowe pancerze zjedzonych owadów, które stają się materiałem do stworzenia dzieł prezentowanych na wystawie.
Fundamentalnym elementem życia pająka jest tworzenie sieci, które stają się jego domem, a także pomagają zdobywać pożywienie. Artysta z podziwem obserwuje prace małych budowniczych. Widzi w ich tworach potencjał rzeźbiarski i chyba zazdrości im umiejętności i sprawności kreacyjnej, kiedy mówi: „pająki tworzą sensowniej niż artyści”. Odnajduje także podobieństwo do własnego sposobu tworzenia. Podobnie jak pająki, w swojej praktyce działanie rozpoczyna od instynktownej, wewnętrznej potrzeby tworzenia.Wystawa powstała więc poniekąd dzięki międzygatunkowej współpracy.
Dąbrowski widzi w wytworach pająków nie tylko dzieła rzeźbiarskie, ale także konstrukcje architektoniczne. Szukając różnic i podobieństw między światami (ludzkim i pajęczym) zestawia odpadki z terrarium z odpadkami z naszego świata, takimi jak stara elektronika. Nieprzypadkowo w swoich obiektach rzeźbiarskich używa materiałów takich jak stal czy gips – podstawowe materiały ludzkiej architektury, zestawia je z budownictwem pajęczym. Łączy estetykę terrarystyczną z kulturowym i mistycznym postrzeganiem tych stworzeń. Zwraca uwagę także na obecność pajęczaków w naszym otoczeniu. Poszczególne obiekty tworzą surową scenerię; pozwala ona zbliżyć się do zwierząt, których z reguły wolimy unikać. Artysta kreuje intrygę i próbuje wzbudzić w odbiorcy jak największe zainteresowanie. Buduje sieć powiązań kulturowych i estetycznych, chcąc oddać hołd tym stworzeniom. Celem pracy jest tworzenie pozytywnych relacji między pająkami a człowiekiem. Wyrosła ona z dziecięcej fascynacji, jednak na odbiorcę nie ma to najmniejszego wpływu. Istotne jest podejście do tych dzieł i próba spojrzenia z fascynacją dziecka.
- Tekst
-
Agnieszka Topolska
-