Tycjan Knut
Stara szkoła
Na wystawie Tycjana Knuta Stara szkoła w ramach {Bank Pekao Project Room} prezentowane są obrazy odwołujące się do tradycji polskiej awangardy malarskiej lat 60. i 70. XX wieku, w której istotnym elementem było doświadczenie abstrakcji i poszukiwanie transcendencji. Knut inspiruje się dziełami polskich geometrystów, których twórczość śledzi od lat. Z wieloma z nich pozostaje w bezpośrednim kontakcie. Część spotkań z artystami została udokumentowana w celach samokształceniowych.
Choć ostatnie 20 lat – a w szczególności lata 90. – wydawały się świadczyć o wyczerpaniu formuły sztuki abstrakcyjnej i liczni artyści zaczęli odwoływać się bezpośrednio do problemów społecznych (w szczególności w nurcie krytycznym sztuki), to dziś w sztuce współczesnej powraca zainteresowanie twórczością spod znaku geometrii i widać coraz więcej nowych nawiązań do niej.
Knut tworzy przede wszystkim subtelne abstrakcje, w których pobrzmiewa echo geometrycznego nurtu, lecz także chęć przekroczenia tej tradycji i uwolnienia się od ograniczeń jej formuły. Używa delikatnych różnic tonalnych i uspokojonych kolorów. Jego reduktywne obrazy mają jednocześnie walory kompozycji wielopoziomowych, powstały bowiem wskutek narastania i nakładania się w czasie barw, w sposób przywodzący na myśl świat organiczny. Kieruje się intuicją i uwalnia wyobraźnię, tworząc na płótnach prace blisko spokrewnione z medytacją.