Zakorzenienie
Wydarzenie podsumowujące II. turnus rezydencji projektu Wspólne pole
Plan wydarzenia
14:30–16:00
Zakole
Spotkanie czytelnicze
Czerpiąc z doświadczeń budowania przyjaznych przestrzeni wymiany podczas spacerów na Zakolu Wawerskim, szukamy form spotykania się z tekstami (i wokół nich), które pozwalają na eksperymentowanie z uwspólnianiem wiedzy, opowieści, obserwacji. W ramach rezydencji ćwiczyłyśmy myślenie i doświadczanie ekosystemowe, pochylając się nad formami literackimi, starając się je ucieleśniać i odnajdywać osobiste relacje z rozmaitymi narracjami. Chcemy wspólnie snuć i przeżywać historie, czerpiąc z pokładów wyobraźni oraz różnych doświadczeń bycia w świecie.
Zapraszamy Was do naszej tymczasowej, miękkiej bazy, by pochylić się nad opowieściami o zakorzenianiu, wspólnocie, relacjach wzajemnej troski i odnajdywaniu się w sieciach ekosystemowych powiązań.
Po spotkaniu, podczas dalszej części wydarzenia, w bazie będzie można odpocząć, zajrzeć w zgromadzone przez nas materiały, a także obejrzeć i zabrać ze sobą zin „Mokre Archiwum” – nasz zbiór podpowiedzi pomagających w obserwacji bytów i materii tworzących mokry krajobraz Zakola Wawerskiego.
Liczba miejsc ograniczona. Zapisy: info@u-jazdowski.pl
14:30–16:00
Gosia Kępa i Anka Wandzel
Spotkanie przy ziemi
Późna jesień to dobry czas, by zejść do podziemi i zachwycić się cudem twórczej i życiodajnej gleby. Teraz, gdy wokół gęstnieją ciemności i przeszywające zimno każe ciałom ludzi, roślin i zwierząt zwolnić, otoczyć się dodatkową, miękką warstwą i skorzystać z wcześniej zgromadzonych zapasów, artystka Gosia Kępa i pisarka Anka Wandzel chcą zaprosić Was do wspólnego, bliskiego spotkania z ziemią i doświadczania jej zarówno za pomocą ciała, jak i wyobraźni. Opowiadając o środowiskowych korzeniach swoich praktyk i zakulisowej grzybni łączącej je jako rezydentki Wspólnego pola. Kępa i Wandzel nie tylko wpuszczą Was do swoich warsztatów, ale i zaproszą do refleksji nad cudem przemienienia, który każdego dnia wydarza się tuż pod naszymi stopami, wśród kamieni, gruzu, rur i światłowodów, tuneli dżdżownic i korzeni drzew.
16:00–20:00
Uczta z kolektywem GALAS
Zapraszamy Was do spotkania, podczas którego będziemy wspólnie odkrywać, czym może być dom – w różnych kształtach i formach – dla każdego z nas. To przestrzeń refleksji nad światem, który często utrudnia odnalezienie spokoju i osiedlenia się, pozostawiając wielu w stanie „pomiędzy”.
Razem stworzymy żywe laboratorium solidarności – wspólną przestrzeń, w której korzenie mogą w końcu znaleźć oparcie.
W centrum naszego spotkania stoi jedzenie – pełne wspomnień, emocji oraz historii. Zapraszamy na bankiet z daniami przygotowanymi według przepisów z warsztatów rezydencyjnych Wspólna kuchnia oraz z produktów pochodzących z darów okolicznej ziemi.