Christine Meisner
The Present
Christine Meisner od dłuższego czasu zajmuje się kolonialną i postkolonialną historią krajów afrykańskich. W Polsce skoncentrowała się na nowym odczytaniu książki Jądro ciemności Josepha Conrada. Opisana tam historia jest oparta na podróży Conrada do Konga w czasach kolonizacji tego kraju przez Belgię. W projekcie The Present artystka podąża ścieżkami pisarza, także mentalnymi, i konfrontuje historię kolonialną ze współczesnymi wydarzeniami, jakie mają miejsce w odwiedzanych przez niego krajach.
Przed wyjazdem do Konga, Conrad podpisał w Brukseli kontrakt dotyczący pracy i podróży, po czym w Antwerpii wszedł na pokład statku do Afryki. Artystka w ramach projektu podążyła szlakiem Josepha Conrada. „Kolonialne, postkolonialne i obecne wypadki w Kongo warunkowane są przez wyzysk, niewolnictwo, plemienne ludobójstwo, afrykańską wojnę światową, anarchię i terror wobec cywilnej ludności. To, co zdarzyło się kiedyś, jest obecne do dzisiaj.” – mówi Christine Meisner.
W Warszawie zajęła się sprawą emigrantów z Kongo oraz korzeniami Conrada. W Belgii odwiedziła miejsca, łączące się z historią kolonialną, np. Muzeum Afryki w Tervuren, wybudowane przez króla Leopolda oraz siedzibę Parlamentu Europejskiego, w którym zapadła decyzja o wysłaniu wojska z krajów UE do Konga, gdzie nadzorowali wybory w lipcu 2006 roku (obok niemieckich i belgijskich żołnierzy służyli tam także Polacy). Meisner interesuje też dzielnica Kongijska w Brukseli jako miejsce wymiany emigrantów z Konga i Europy. Obserwowanie tych podróżników artystka zaczęła już w Warszawie, spotykając się tu z kongijskimi emigrantami. Ostatnim etapem projektu była podróż do Kinsagani (w dawnych czasach Stanleyville), miasta, które było również celem podróży Conrada. W pracy artystki jest to moment podsumowania i konfrontacji wizji Conrada z obecną sytuacją Demokratycznej Republiki Kongo.
Efekt badań Chrisitne Meisner został pokazany w formie wideo-instalacji, do której motto artystka zaczerpnęła z powieści Lorda Jima: Truth, discovered in a moment of illusion. Wystawa składała się z serii rysunków, w których rzeczywistość odtwarzana jest z niemal fotograficzną dokładnością, filmów zrealizowanych przez artystkę na podstawie autorskiego scenariusza, który oparty jest na wywiadach, notatkach, zapiskach zebranych podczas podróży śladami Conrada w Polsce, Belgii i Kongu oraz narracji, będącej autorskim sprawozdaniem z odbytej podróży.
Projekt zrealizowany w ramach pobytu twórczego w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski.
Wystawie towarzyszy katalog The Present zawierający dyskusje z udziałem antropologów, podróżników i krytyków sztuki.
Projekt został włączony w obchody Roku Conrada.
- Kuratorka
- Ika Sienkiewicz-Nowacka
- Wystawa oraz rezydencja artystki w Warszawie zostały zrealizowane we współpracy z
- Akademie Schloss Solitude w Stuttgarcie, Fundacją Współpracy Polsko-Niemieckiej w Warszawie, Instytutem Goethego, AIR Antwerpen, le bains: connective w Belgii, Ambasadą Niemiec w Polsce i w Kongu, Ifa, Institute fur Auslandsbeziehungen, Goethe Institut w Johannesburgu, Polskim Instytutem Kultury w Londynie, Ambasadą Niemiec w Warszawie, Ambasada Niemiec w Kinszasie, Robert Bosch Stiftung, Landesstiftung Baden-Württemberg, Ministerium für Wissenschaft, Forschung und Kunst des Landes, Senatsverwaltung für Kultur, Berlin, Instytutem Adama Mickiewicza w Warszawie, Pomost.
- Patronat prasowy
- Gazeta Wyborcza, Aktivist, Warsaw Insider