24/11/2018
wykład performatywny
Edka Jarząb
Między ścianami
- Przez całe dziesięciolecia jakiś głos za pośrednictwem radia i głośników komentował wydarzenia, wzywał do walki i wskazywał wrogów. Głos, z którym utożsamiały się miliony, głos tłumu. Pierre Schaeffer nazwał go akuzmatycznym, czyli takim, który słyszymy, nie widząc jego źródła. W polu zainteresowań Edki Jarząb znajduje się między innymi akuzmatyka oporu. Artystka bada fonosferę zgromadzeń publicznych. Podczas badań w Wilnie miała sposobność obserwować protest miejskich aktywistów, sprzeciwiających się założeniom rewitalizacji Parku Reformatorów. Krytykowali oni zamiar wycięcia zdrowych drzew z pobudek wyłącznie estetycznych oraz ogrodzenia przestrzeni parku, który ich zdaniem powinien być ogólnie dostępny. Co ciekawe, zamiast skandowania tłumu, Jarząb wysłuchała tam koncertów rockowych. Audiosfera wydarzenia przypominała bardziej festiwal aniżeli protest, który przecież ma być formą (dźwiękowego) zakłócenia. Artystka spotkała się tam z opinią, że sprzeciw przyszedł za późno. Czy nie z obawy, że mógł okazać się skuteczny? Czy zawsze siedzimy cicho, aż jest już za późno? – zadaje pytania Jarząb. Podczas wykładu uczestnicy poznają akustyczne właściwości przestrzeni publicznych, zasięgu i mocy głosu, a podczas warsztatu doświadczą go wspólnie i indywidualnie.
- Tytułowe ściany to dwie skrajności: bierność i przemoc. Edka Jarząb proponuje wspólny śpiew i wspólną improwizację wokalną, w której zebrane ciała stanowią o sobie i o wydźwięku swojej obecności. Powstanie rodzaj rzeźby, we wnętrzu, którą można również wynieść na zewnątrz, np. w rzeczywistość protestu.
- Wykład performatywny i warsztaty odbędą się po marszu 100 flag, celebrującym stulecie uzyskania przez Polki praw wyborczych. Serdecznie zapraszamy jego uczestniczki i uczestników do rozmowy, odpoczynku i wspólnego śpiewu. Przygotujemy herbatę i ciasto. Artystka zaprosiła też specjalnych gości - kolektyw Occupy Guguta z Mołdawii.
- Na zdjęciu: Park Reformatorów w Wilnie
Dziś w U–jazdowskim