Mieszkalnictwo
Pustostany. Mieszkania bez ludzi, ludzie bez mieszkań w nowej Polsce
Pokaz filmów
- Strajk Matek
- SzumTV i Think Tank Feministyczny, 22'
- Film dokumentalny o warunkach pracy i życia kobiet w Wałbrzychu, którego bohaterki opowiadają, w jaki sposób muszą radzić sobie z ciągłym brakiem stabilnego i wystarczającego dochodu, z miejskimi urzędami oraz mówić o tym, jak lokalna polityka miasta, szczególnie ta związana z mieszkaniami, utrudnia ich codzienną pracę opiekuńczą. Film opowiada również o taktykach ich oporu.
- SzumTV i Think Tank Feministyczny, 22'
- (Sub)Standard
- grupa Kontrplan, 15'
- Film dokumentalny o warunkach życia rodzin mieszkających lokalach socjalnych o zróżnicowanym standardzie. Kontekst, w jakim bohaterki i bohaterzy osadzają swoje własne historie, poprzedzające zamieszkanie lub zaskłotowanie lokalu socjalnego ukazuje system opresji, jakiemu poddana jest codzienność ludzi o niskim statusie ekonomicznym. Film zrealizowany przez Kontrplan w ramach badań współfinansowanych przez Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski.
- grupa Kontrplan, 15'
Dyskusja
Coraz częściej w debacie publicznej wskazuje się, że centra polskich miast pustoszeją. Puste stoją lokale mieszkalne w starych kamienicach zarówno komunalnych, jak i prywatnych, ale też w nowo postawionych budynkach. Zjawisko to dotyka jednak nie tylko śródmieść i nie wynika wyłącznie – jak głosi większość diagnoz – z suburbanizacji, czy kryzysu ekonomicznego. Zwiększającej się liczbie pustostanów towarzyszy rosnąca liczba osób oczekujących na lokale komunalne i socjalne. Równoległość tych procesów jest sugestywnym znakiem braku prospołecznej polityki mieszkaniowej państwa i gmin. Podczas dyskusji zaprezentowane zostaną uwarunkowania systemowe obu procesów, szacunki co do liczby „mieszkań bez ludzi i ludzi bez mieszkań” w Poznaniu oraz Warszawie. Wskazane zostaną działania oddolne podejmowane przez osoby oczekujące na lokale mieszkalne i aktywistów zajmujących pustostany w Poznaniu i Warszawie. W tym kontekście sproblematyzowane zostanie samo zjawisko skłotingu, podniesiona kwestia prawa własności i prawa do mieszkania oraz różnice między skłotingiem kulturalnym a politycznym.
-
- Uczestnicy
- Katarzyna Czarnota
- Weronika Duszak
- Filip Piasek
- Ilona Rabizo
- Marta Rozmysłowicz
- Uczestnicy
-
- Moderatorka
- Dorota Grobelna
- Moderatorka
- Pokaz filmów oraz dyskusja w ramach wystawy Marthy Rosler Poradnik dla zagubionych: jak odnieść sukces w nowej Polsce.
- Poradnik dla zagubionych: jak odnieść sukces w nowej Polsce
- to nowy projekt Marthy Rosler dla Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski, który koncentruje się na realiach życia we współczesnej Polsce. Podczas trwania wystawy w jednej z głównych galerii zorganizowane zostaną otwarte dla publiczności spotkania, dyskusje i performanse z udziałem aktywistów, edukatorów i ekspertów. Debaty będą odbywać się w przestrzeni wokół zaprojektowanych przez Rosler i Centralę kiosków i dotyczyć następujących tematów: Gender – płeć kulturowa, czyli jak być kobietą w nowej Polsce; Mieszkalnictwo; Praca; Jak być artystą w nowej Polsce; Środowisko i przemysł; Migracja; Co powinniśmy umieścić w nowym Muzeum Żydowskim i Czy powinna istnieć polska kolonia na Marsie? (polska tożsamość narodowa). Celem połączenia różnych zagadnień jest uwidocznienie istniejącej sieci powiązań procesów – włączając czynniki ekonomiczne, kulturowe, ideologiczne i polityczne – kształtujących rzeczywistość społeczną i polityczną. Otwarta przestrzeń wystawy może stać się miejscem formułowania różnych odpowiedzi zbiorowych i indywidualnych w formie debat, wykładów, wymiany informacji i nieformalnych porad.