19/05/2022
pokaz filmu i dyskusja
Artyści strajkują
Pokaz filmu i rozmowa z reżyserką Eleną de Vardą
-
Zapraszamy na specjalny pokaz filmu dokumentalnego Artyści strajkują w reżyserii Eleny de Vardy. Projekcja zostanie poprzedzona rozmową (online) z reżyserką, którą poprowadzi dyrektor Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski Piotr Bernatowicz.
- Od 1975 do 1989 roku w Polsce rozwinął się jeden z najsilniejszych opozycyjnych ruchów ubiegłego wieku, który odegrał dominującą rolę w rewolucji zmieniającej powojenne granice Europy. Powstanie „Solidarności” w 1980 roku zdynamizowało rozwój tego ruchu, który przybrał masową skalę. Artyści wsparli postulaty i działania szerokich grup społecznych i tym samym przyczynili się do dekonstrukcji ładu pojałtańskiego.
- Po wprowadzeniu stanu wojennego w 1981 roku artyści masowo przyłączyli się do strajku, kontestując uzależnione do komunistycznego rządu instytucje: galerie i teatry, preferując prywatne mieszkania lub kościoły. Rola, jaką wówczas odegrali, wydaje się fundamentalna w procesie transformacji ustrojowej i powstawania społeczeństwa obywatelskiego.
- Autorka dokumentu, Elena de Varda przyjechała do Polski z Włoch w 1987 roku, by studiować na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie w ramach otrzymanego stypendium. W jej filmie, zaczynając od osobistych doświadczeń młodej studentki zderzającej się ze specyfiką komunistycznej Polski, odkrywamy niewyobrażalny ferment kulturalny i artystyczny wbrew panującemu systemowi. W swojej podróży między przeszłością i teraźniejszością Elena podejmuje próbę odnalezienia śladów solidarności i rewolucyjności tamtego czasu.
- Wydarzenie towarzyszy wystawie Nie ocenzurowano. Polska sztuka niezależna lat 80.