Cancel culture na Zachodzie
Spotkanie z Manickiem Govinda
Czym jest cancel culture? Jaki mechanizm stoi za „kulturą unieważniania”? Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski zaprasza na spotkanie towarzyszące wystawie Sztuka polityczna, którego gościem będzie kurator i pisarz Manick Govinda.
Wszyscy zdajemy sobie sprawę z zagrożenia wolności wypowiedzi w niedemokratycznych, autorytarnych reżimach, takich jak np. Chiny czy inne kraje Azji i Bliskiego Wschodu, gdzie wolność artystyczna miewa wysoką cenę. Jednak i w krajach Zachodu, takich jak choćby Wielka Brytania czy USA, coraz częściej artyści i intelektualiści zmagają się z presją autocenzury, wezwaniami do zwolnienia z zajmowanych stanowisk czy atakami na ich twórczość jako rzekomo obraźliwą wobec mniejszości. Kiedyś takie działania były domeną politycznych lub religijnych fanatyków, ale dzisiaj to tak zwani postępowcy (z ang. progressives) stają na drodze wolności artystycznej i akademickiej w sztuce, literaturze, komedii i muzyce.
Manick Govinda zaprezentuje niedawne przypadki „kultury unieważniania” (cancel culture) w sztuce i spróbuje wyjaśnić, skąd wzięła się ta „postępowa” cenzura i dlaczego należy jej się przeciwstawiać.
Govinda jest pisarzem i komentatorem kulturowym. Występował w Sky News, Russia Today i BBC Radio 4. Pisze o różnorodności, wolności słowa i cenzurze w sztuce. Pracował jako dyrektor programowy SPACE i przez 18 lat kierował innowacyjnym programem rozwoju artystów Artsadmin, który doprowadził do produkcji instalacji filmowych i prac wideo międzynarodowej sławy artystów i artystek, takich jak np. nominowana do Nagrody Turnera w 2007 roku Zarina Bhimji, przedstawicielki Francji na Biennale w Wenecji w 2021 roku, Zineb Sedira czy laureata Fundacji Paula Hamlyna, Larry Achiampong. W latach 2010–2012 był współkuratorem kolekcji dzieł sztuki pięciogwiazdkowego hotelu Town Hall w londyńskiej dzielnicy Bethnal Green. Govinga jest także kuratorem i moderatorem debat, rozmów i prezentacji na temat współczesnych tematów takich jak tożsamość, przynależność, wolność słowa czy brexit.
Wykład do obejrzenia pod tym linkiem.