Ten pokój chce Was spotkać
Spotkanie online wokół wystawy Ten pokój chce i koncert zespołu Emrere
Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski zaprasza do udziału w spotkaniu z twórczyniami i twórcami projektu AUT/ART i instalacji Ten pokój chce, którą można zobaczyć do 14 marca. Rozmowa będzie okazją do zapoznania się z kulisami powstawania projektu, wymiany wrażeń i doświadczeń. Po spotkaniu zapraszamy na koncert zespołu Emrere, który został zainspirowany wystawą i zarejestrowany w przestrzeni instalacji
- Prowadzenie
- Agata Kiedrowicz – projektantka, kuratorka interdyscyplinarnych projektów i wystaw, dziennikarka
- Udział wezmą
- Aleksandra Rajska, Anna Szary – autorki projektu AUT/ ART i kuratorki wystawy Ten pokój chce
- Monika Kiwak – tancerka i choreografka
- Małgorzata Łomża-Sokołowska – trenerka pracy w Zakładzie Aktywności Zawodowej oddział SYNAPSIS
- Matylda Halkowicz i Marta Szostek – projektantki tworzące kolektyw Supergirls Do Design
- Marta Stańczyk, Paulina Chodkowska, Dawid Mackiewicz, Sylwester Kwaśniewski – twórcy i twórczynie Ten pokój chce
- Emrere to muzyczny projekt współtworzony przez Piotra Czyża oraz Michała Grabowskiego, w przeszłości muzyków alternatywnego zespołu Mijagi. Twórczość Emrere to krótkie formy instrumentalne cechujące się skojarzeniami z muzyką lat 70 i 80, ale z mocnym, nowoczesnym zabarwieniem. Podstawą kompozycji są melodie prowadzone przez gitarę elektryczną lub syntezatory klawiszowe. W brzmieniu muzyki ważna jest miękkość i łagodność barw, które choć często wydobywane są z komputera, potrafią wywierać wrażenie naturalności i ciepła analogowego instrumentu. Większość dźwięków uzupełniona jest o zaprogramowane podkłady perkusyjne.
-
Instalacja Ten pokój chce to przestrzeń wymyślona kolektywnie przez dorosłe osoby w spektrum autyzmu, którym w procesie twórczym towarzyszyły kuratorki Aleksandra Rajska i Anna Szary, współpracujące projektantki Matylda Halkowicz i Marta Szostek, choreografka Monika Kiwak oraz kompozytor Patryk Zakrocki.
-
Zapraszamy do doświadczenia przestrzeni, która jest wynikiem spotkania twórczych osób, ale także spotkania ze sztuką wizualną, ruchem, dźwiękiem. Kształt instalacji powstawał w wyniku procesu projektowego, który wspierały zaproszone osoby zawodowo zajmujące się sztuką. Nasza praca miała charakter warsztatowy, dający na każdym etapie możliwość własnej kreacji. Z ciekawością i przyjemnością towarzyszyliśmy uczestnikom tego procesu w szukaniu nowych sposobów wyrazu. Wygląd ani temat instalacji nie był planowany, kształtował się stopniowo, bez choćby wstępnej koncepcji. Ważna była dla nas obserwacja, dokąd prowadzą uczestników ich twórcze poszukiwania. W efekcie powstało 6 obiektów, które zostały włączone do działania performatywnego. Instalacji towarzyszy ścieżka dźwiękowa, w której można usłyszeć głosy uczestniczek i uczestników projektu. Dopełniają one/oni tytułowe zdanie Ten pokój chce i w ten sposób wybrzmiewa głos każdej i każdego z nich. Komunikują swój sposób odczuwania przestrzeni poprzez dźwięk, kolor, fakturę, kształt. Zaprojektowane przez nich obiekty wchodzą w interakcję ze sobą, stając się figurą ich twórców. Dokonują czegoś, co poza pokojem-instalacją ma jeszcze więcej niuansów.
-
Zachęcamy do wsłuchania się we własne odczucia, zastanowienia się, czego chce od was, dla was, z wami ten pokój.
-
Instalacja zrealizowana w ramach projektu AUT/ART.
-
- Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.
Koncert zespołu Emrere w przestrzeni Ten pokój chce