Noc Muzeów 2017
Nocne Polaków rozmowy
Dialogi, pogawędki, konwersacje, plotki, gadki, polemiki, debaty, spory, konspiracje a nawet awantury: na wiele sposobów toczą się od stuleci rodaków rozmowy. Szczególnie te nocne, o których pisał Adam Mickiewicz w wierszu Do Matki Polki. W Noc Muzeów będziemy rozmawiać i komunikować się nie tylko za pomocą słów.
Wystawa Późna polskość. Formy narodowej tożsamości po 1989 roku, to główny powód, by w ten właśnie wieczór odwiedzić Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski. Przy tej okazji będzie można wziąć udział w „alternatywnych rozmowach” podczas nocnych happeningów, performansów i eksperymentów. Bo przecież rozmawiać można na wiele sposobów: za pomocą dźwięków i milczenia, gestów i sygnałów świetlnych, obrazów i memów, śpiewu i emotikonów, a nawet oczu i – tylko u nas – wypieków.
Nocne Polaków rozmowy to spotkania na Placu na Rozdrożu, w parku i w Zamku Ujazdowskim, na wystawach Późna polskość. Formy narodowej tożsamości po 1989 roku, Transfashional i Sunday Night Drama Anny Orłowskiej. Dźwiękowa interwencja Chóru Kameralnego VRC wciągnie do wokalnej wymiany myśli i próby zrozumienia się w tłumie. Rodzinne warsztaty kulinarne w plenerze z cyklu {Jak smakuje sztuka?} pozwolą nam poznać smak słowa: dosłownie i w przenośni. Noc Muzeów w U–jazdowskim to także muzyczne dialogi artystów ze słuchaczami, w których słuchacze wejdą w role artystów. Hashtag Ensemble wykorzysta utwór Workers Union wybitnego współczesnego kompozytora Louisa Andriessena do nawiązania kontaktu z przechodniami na Placu na Rozdrożu. Chętni będą mogli zejść do podziemi Cysterny U–jazdowskiego i tam zaimprowizować wspólnie z muzykami fragmenty tekstów polskich poetów oraz własne przesłania. Wreszcie, można też będzie pomilczeć i zasłuchać się podczas koncertu DysKulacje – prawykonania kwintetu Adama Porębskiego w wykonaniu Hashtag Ensemble pod dyrekcją Lilianny Krych na flet, saksofon, akordeon, wiolonczelę i gitarę elektryczną.
Podczas wieczornych i nocnych specjalnych oprowadzań po wystawach padnie wiele pytań i odpowiedzi, pytań retorycznych, a nawet pytań bez odpowiedzi i odwrotnie. Jedno z nich, związane z wystawą Transfashional poprowadzi Bogna Świątkowska. W trakcie pięciu specjalnych pokazów w Kinie zaprezentujemy blok trzech filmów z budowanej od 1990 roku kolekcji Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski: Heavy Weight History Christiana Jankowskiego, Sięgnąć gwiazd Huberta Czerepoka oraz Fag Fighters: Prolog Karola Radziszewskiego. Filmy te, tworzone z myślą o wystawach, funkcjonujące w polu sztuk wizualnych, pokazane na kinowym ekranie ukażą swoje nieznane, często także ich twórcom, oblicze. Na zakończenie, równo o północy, zasiądziemy za Okrągłym Stołem i spróbujemy w tym symbolicznym miejscu porozumieć się za pomocą śpiewu, który według naukowców jest „przedłużeniem mowy”. To będzie całkowicie odmienna dyskusja od tych, które toczyły się i toczą się przy nim zazwyczaj.
Na fasadzie Zamku w trakcie Nocy Muzeów prezentowane będą wizualizacje autorstwa Hakobo.
Podczas Nocy Muzeów zwiedzanie wystaw Późna polskość. Formy narodowej tożsamości po 1989 roku, Transfashional oraz Sunday Night Drama Anny Orłowskiej, w ramach {Bank Pekao Project Room}, będą bezpłatne.