Danton
Zapraszamy na pierwszy pokaz długo wyczekiwanej piątej edycji Klubu filmowego {OD-JAZD}!
Danton (1982) w reżyserii Andrzeja Wajdy to poruszający obraz rewolucji francuskiej, ukazujący dramatyczne starcie dwóch jej głównych postaci – Georgesa Dantona i Maximiliena Robespierre’a. To nie tylko film historyczny, ale przede wszystkim refleksja nad mechanizmami władzy, moralnością polityki i ceną, jaką płaci jednostka za wierność swoim przekonaniom. W roli Robespierre'a wybitny Wojciech Pszoniak – jego charyzmatyczna kreacja przeszła do historii kina i do dziś robi ogromne wrażenie.
Film Wajdy zachwyca nie tylko aktorstwem, ale też uniwersalnym przekazem. Pokazuje, jak rewolucja pożera własne dzieci i jak cienka granica dzieli bohaterstwo od tyranii. W czasach, gdy pytania o wolność, sprawiedliwość i odpowiedzialność władzy są wciąż żywe, Danton pozostaje niezwykle aktualny.
Po seansie odbędzie się spotkanie z Małgorzatą Terlecką-Reksnis, autorką książki o Wojciechu Pszoniaku pt. „Pszoniak. Fragmenty”. Dyskusję poprowadzi dr Mikołaj Mirowski.
Będzie to wyjątkowa okazja, by porozmawiać nie tylko o samym filmie, ale także o fascynującej postaci Pszoniaka – aktora, który z pasją i głębią wcielał się w najbardziej wymagające role. Jego Robespierre to postać z krwi i kości – pełna sprzeczności, emocji i wewnętrznej siły.
dr Mikołaj Mirowski - historyk, publicysta, redaktor naczelny kwartalnika „Pleograf” w latach 2021-23, wydawanego przez Filmotekę Narodową – Instytut Audiowizualny. Współpracownik Muzeum Powstania Warszawskiego, Muzeum Historii Polski i Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi. Naukowo zajmuje się historią ZSRR i tematyką stosunków polsko-żydowskich. Autor scenariusza programu Pojedynki stulecia, poświęconego najwybitniejszym polskim pisarzom XX wieku, emitowanego w 2018 roku w TVP Kultura. Autor książki Piłsudski (nie)znany. Historia i popkultura (2018) i innych. Pasjonat polskiego kina, bardzo ceni twórczość Wajdy, Kawalerowicza, Kutza, uwielbia kino Wojciecha Jerzego Hasa, a nade wszystko "Rękopis znaleziony w Saragossie".
Małgorzata Terlecka-Reksnis w swojej pracy łączy wykształcenie teatrologiczne (studia doktoranckie w Instytucie Kultury Polskiej, w Zakładzie Teatru i Widowisk Uniwersytetu Warszawskiego) z doświadczeniem dziennikarskim i reporterskim. Jej pierwsza książka „Holoubek. Rozmowy” stała się bestsellerem, osiągnęła dwa wydania (Warszawa 2008, 2018).