29/01/2020
pokaz filmów
Notatki z antropocenu
Zestaw filmów eksperymentalnych: A Film, Reclaimed + The Sailor + Notes from the Anthropocene + Ropojady
-
A Film, Reclaimed
- [Un film, Réclamé], reż. Tristan Bera i Ana Vaz, Francja/Brazylia 2015, 20'
- Kryzys ekologiczny jest kryzysem ekonomicznym, politycznym i społecznym. Jest to także kryzys kina, które wpłynęło w znaczący sposób na antropocen. Krótki wideoesej porusza związki kina i jego dialogu z postawami ludzi wobec ich środowiska.
-
The Sailor
- reż. Giovanni Giaretta, Holandia/Włochy 2017, 9'
- Sztuczny język na'vi został stworzony specjalnie na potrzeby filmu Avatar Jamesa Camerona. Miał być łatwy dla aktorów, a jednocześnie nie przypominać żadnego ziemskiego języka. W filmie The Sailor właśnie w na’vi głos z offu opowiada historię marynarza, który trafił na bezludną wyspę, grając napięciem między tym, co słyszymy i rozumiemy, a tym, co widzimy.
-
Notes from the Anthropocene
- reż. Terra Long, Kanada 2014, 16'
- Nakręcony na taśmie 16 mm film opowiada o naszych czasach poprzez kulturową historię dinozaurów. Współcześnie ich rekonstruowane postacie, rzeźby, rozpalające wyobraźnie eksponaty z muzeów historii naturalnej wzbudzają szacunek, ale są już oswojone. Przypominają nam jednak, że ludzka dominacja nad Ziemią nie jest oczywista – przed nami królowały tu one.
-
Ropojady
- [Ropáci], reż. Jan Svěrák, Czechosłowacja 1988, 20'
- Tytułowe ropojady to nowy gatunek stworzeń zamieszkujący poprzemysłowe hałdy w Czechach. Żywią się ropą i oddychają spalinami. Krótki mockument – dyplomowy film Svěráka – opowiada o ekspedycji naukowców badających te zwierzęta. W momencie powstania był ekologiczną satyrą na industrialne zanieczyszczenie. Obecnie można zacząć czytać go całkiem serio – być może przyroda nie ma już innego wyjścia i musi się przystosować do warunków stworzonych przez człowieka, w których on sam nie będzie mógł bytować. Czy zanieczyszczenie będzie nową szansą dla fauny i flory?
Dziś w U–jazdowskim