Ująć horyzont
Zestaw filmów eksperymentalnych: Spętany horyzont + Transitions + Silica + Imperial Valley (cultivated run-off)
-
Spętany horyzont
- [Captive Horizon], reż. Lukas Marxt, Austria 2015, 14'
- Spętany horyzont działa na cienkiej granicy między prawdą i iluzją. Wykorzystuje do tego ulubione motywy Lukasa Marxta – bezludne, a jednocześnie ukształtowane przez człowieka krajobrazy. Filmowane tak, że grają z percepcyjnymi przyzwyczajeniami, tworząc własne historie.
-
Transitions
- reż. Aurèle Ferrier, Szwajcaria 2017, 13'
-
W tej pracy Ferrier bada ślady ludzkiej cywilizacji, zabierając widzów w podróż ze środka pustyni do Las Vegas, światowego centrum hedonizmu. W czasie krótkiej wędrówki między dwiema skrajnościami nie zobaczymy jednak ludzi, jedynie pozostałości po nich.
-
-
Silica
- reż. Pia Borg, Australia/Wielka Brytania 2017, 23'
-
Pokazywana na Biennale w Wenecji w 2017 roku praca opowiada o miasteczku przy kopalni opali w południowej Australii. Łącząc film analogowy z ujęciami z mikroskopu i animacją, Silica zaciera granice między tym, co rzeczywiste, a tym, co wyobrażone.
-
-
Imperial Valley (cultivated run-off)
- reż. Lukas Marxt, Austria 2018, 14'
-
Imperial Valley to rolniczy region w Kalifornii, w którym uprawy możliwe są tylko dzięki rozbudowanym systemom nawadniającym, do tego w glebie wciąż znajdują się zanieczyszczenia po wojskowych testach, przeprowadzanych tu w latach 40. Monokulturowość przemysłowych upraw na pustynnej ziemi grozi katastrofą środowiskową i ekologiczną. Lukas Marxt filmuje dolinę z drona – krajobraz, chociaż stworzony przez człowieka, wydaje się nieprzyjaznym miejscem, do którego ludzie z pewnością nie przynależą.
-