03/04/2023
pokaz filmu i dyskusja
Jak ojciec i syn
Spotkanie klubu filmowego {OD–JAZD}
-
Jak ojciec i syn
-
reż. Hirokazu Koreeda, Japonia 2013, 121’
-
- Czym jest kino współodczuwania? Klub filmowy {OD–JAZD} zaprasza na spotkanie z twórczością Hirokazu Koreedy – reżysera, który jak mało który współczesny twórca operuje mechanizmami budowania ekranowej empatii.
- Pewnego dnia państwo Nonomiya odkrywają, że od sześciu lat wychowują nie swoje dziecko – w wyniku pomyłki ich syn został podmieniony w szpitalu z innym chłopcem. Dramatyczne odkrycie postawi ich przed szeregiem dylematów i niełatwych emocjonalnie wyborów. Która z decyzji zapewni szczęście ich rodzinie?
- Hirokazu Koreeda dał poznać się widzom jako twórca niezwykle umiejętnie operujący mechanizmem przenoszenia na widza emocji odczuwanych przez stworzone na ekranie postaci oraz umożliwiający zrozumienie perspektyw zupełnie odmiennych od naszych doświadczeń. Jak ojciec i syn to (obok m. in. głośnych Złodziejaszków czy ubiegłorocznego Baby brokera) jeden z kilku filmów, w których wielokrotnie nagradzany na festiwalach reżyser rozwija swą refleksję nad istotą rodzicielstwa oraz budowania rodzinnych relacji.
- W jaki sposób działa filmowy mechanizm budowania empatii?
- Na czym według reżysera polega istota szczęśliwej rodziny?
- Czy twórczość japońskiego reżysera możemy określić jako uniwersalną?
- Na te oraz wiele innych pytań spróbujemy odpowiedzieć wspólnie z naszym klubowym ekspertem, Kamilem Kalbarczykiem. Zapraszamy na seans oraz dyskusję, podczas której będziecie mogli zadawać pytania i dzielić się swoimi pomysłami na interpretację filmu, nawet (a może szczególnie) tymi najbardziej odjechanymi. O czym według Was jest Jak ojciec i syn? Chcemy poznać Waszą opinię!
- Kamil Kalbarczyk
- redaktor w czasopiśmie „Ekrany”, krytyk filmowy współpracujący z portalem Filmweb oraz wieloletni prelegent w ramach edukacji filmowej dla dzieci i młodzieży. Absolwent historii sztuki oraz filmoznawstwa i wiedzy o nowych mediach na Uniwersytecie Jagiellońskim, doktorant w Instytucie Sztuk Audiowizualnych UJ. Jego zainteresowania badawcze skupiają się na zagadnieniach związanych z rewolucją cyfrową i efektami wizualnymi, a także na tematyce aktorstwa i gwiazdorstwa w kinie. Spośród gatunków filmowych najwyżej ceni melodramat i musical. Miłośnik Meryl Streep, psów, animacji Disneya i klasycznego Hollywoodu.