09/01/2023
pokaz filmu i dyskusja
Obywatel Kane
Spotkanie klubu filmowego {OD–JAZD}
-
Obywatel Kane [Citizen Kane], reż. Orson Welles, USA 1941, 119’
- Okrzyknięty filmem nad filmami reżyserski debiut, który na zawsze wpisał się w historię kina jako jedna z najważniejszych i najbardziej przełomowych produkcji wszech czasów.
- Tuż przed śmiercią znany i wpływowy magnat prasowy Charles Foster Kane (Orson Welles) wypowiada swe ostatnie słowo „Różyczka”, którego znaczenie pozostaje tajemnicą dla wszystkich osób z jego otoczenia. Pewien dziennikarz postanawia więc rozpocząć reporterskie śledztwo, które pozwoli mu dotrzeć do prawdy o życiu i karierze Kane’a, a tym samym odkryć znaczenie tajemniczej „Różyczki”. Jednak w miarę z rozwojem śledztwa rozwiązanie zagadki staje się coraz bardziej skomplikowane.
- Film, który wyprzedził swoją epokę. Rewolucyjność Obywatela Kane’a to nie tylko reżyserski majstersztyk wykorzystujący bogaty zestaw filmowych środków artystycznego wyrazu, ale również cały szereg innowacji od pracy kamery i niestosowanych wcześniej rozwiązań technologicznych, przez prekursorskie pomysły narracyjne, aż po nowe sposoby aktorskiej i reżyserskiej ekspresji. A jednocześnie przejmująca opowieść o samotności, niszczącej sile władzy, oraz o tym, jak trudno dotrzeć do prawdy o ludzkim wnętrzu.
- Dlaczego Obywatel Kane został okrzyknięty najlepszym filmem w historii kina?
- Które z zastosowanych przez reżysera rozwiązań uznać możemy za rewolucyjne?
- Co oznacza tajemnicza „Różyczka”?
- Na te oraz wiele innych pytań spróbujemy odpowiedzieć wspólnie z ekspertką naszego klubu Patrycją Muchą-Smolińską. Zapraszamy na seans oraz dyskusję, podczas której będziecie mogli zadawać pytania i dzielić się swoimi pomysłami na interpretację filmu. O czym według Was jest Obywatel Kane? Chcemy poznać Waszą opinię!
- Patrycja Mucha-Smolińska
- urodzona w 1991 roku. doktorantka w Instytucie Nauk o Kulturze Uniwersytetu Śląskiego oraz krytyczka filmowa. Edukatorka w ramach akcji Skrytykuj! oraz Nowych Horyzontów Edukacji Filmowej. Współpracowniczka festiwali filmowych i autorka bloga „Filmowe odloty”. Wyróżniona w Konkursie im. Krzysztofa Mętraka w 2019 i 2020 roku. Autorka cyklu wideoesejów o polskim kinie „Na wyrywki”. Wraz z Katarzyną Czajką-Kominiarczuk prowadzi podcast „Wtem, piosenka” poświęcony filmowym musicalom.
Dziś w U–jazdowskim