19/12/2022
pokaz filmu i dyskusja
To wspaniałe życie
Spotkanie klubu filmowego {OD–JAZD}
-
To wspaniałe życie [It's a Wonderful Life], reż. Frank Capra, USA 1946, 130'
- Jeden z najbardziej krzepiących filmów wszechczasów i balsam dla duszy każdego, kto utracił nadzieję.
- George Bailey (James Stewart) całe życie poświęca się dla innych. Wspólnie ze swoim wujem kieruje budowlaną kasą oszczędności w małym miasteczku, pomagając potrzebującym w uzyskaniu własnego mieszkania. Niestety, tuż przed Bożym Narodzeniem wuj gubi znaczną sumę pieniędzy, co wpędza bohaterów w poważne problemy finansowe. George załamuje się nerwowo i postanawia popełnić samobójstwo. W ostatniej chwili spotyka jednak anioła stróża, który ma osobliwy pomysł na przekonanie George’a do zmiany decyzji…
- To wspaniałe życie to wyreżyserowana przez Franka Caprę, jednego z najważniejszych twórców epoki klina klasycznego, ponadczasowa baśń, która po latach od premiery stopniowo dorobiła się statusu filmu kultowego – obowiązkowej pozycji do obejrzenia w amerykańskich domach w każde Święta. Nic dziwnego, George Bailery we wspaniałej kreacji Jimmy’ego – everymana oddanego walce o dobro wspólnoty kosztem własnego szczęścia, to postać, której nie sposób nie polubić. Po ponad siedemdziesięciu latach o premiery film bawi, wzrusza i inspiruje do przemyśleń na temat wartości ludzkiego życia kolejne pokolenia widzów.
- Jak film wpisuje się w twórczość Franka Capry?
- Czy To wspaniałe życie jest podtrzymaniem czy dekonstrukcją mitu amerykańskiego snu?
- Dlaczego Amerykanie oglądają go co roku?
- Na te oraz wiele innych pytań spróbujemy odpowiedzieć wspólnie z ekspertem naszego klubu, Michałem Oleszczykiem. Zapraszamy na seans oraz dyskusję, podczas której będziecie mogli zadawać pytania lub dzielić się swoimi pomysłami na interpretację filmu. O czym według Was jest To wspaniałe życie? Chcemy poznać Waszą opinię!
- Michał Oleszczyk
- konsultant scenariuszowy, wykładowca Wydziału Artes Liberales Uniwersytetu Warszawskiego. W latach 2014-16 dyrektor artystyczny FPFF w Gdyni. Autor podcastu SpoilerMaster. Jako kierownik literacki współpracował między innymi z Canal+ (m. in. Pisarze. Serial na krótko, The Office PL, Planeta singli. Osiem historii, Minuta ciszy). Współscenarzysta filmu Wszystkie nasze strachy w reżyserii Łukasza Rondudy i Łukasza Gutta; konsultant takich projektów jak Hiacynt, Za duży na bajki. Stały współpracownik serwisu RogerEbert.com; laureat Nagrody im. Krzysztofa Mętraka (2005) i Nagrody PISF (2012), nominowany do Polskiej Nagrody Filmowej w kategorii Najlepszy Scenariusz (za Wszystkie nasze strachy).
Dziś w U–jazdowskim