06/06/2022
pokaz filmu i dyskusja
Klient
Spotkanie klubu filmowego {OD–JAZD}
-
Klient
-
[Forushande], reż. Asghar Farhadi, Francja / Iran 2016, 124’
-
- Młode małżeństwo wprowadza się do użyczonego przez znajomego mieszkania w centrum Teheranu, nie zdając sobie sprawy, kto był jego poprzednim najemcą. Gdy w nowym lokum kobieta zostaje napadnięta przez nieznanego sprawcę, jej mąż rozpoczyna prywatne śledztwo, za wszelką ceną usiłując dotrzeć do agresora i poznać motywy jego działania. Seria niespodziewanych wydarzeń w dramatyczny sposób zmieni spokojne życie małżonków i wpłynie na łączącą ich relację.
- Doceniony na Festiwalu w Cannes (najlepszy scenariusz i najlepsza rola męska), a także nagrodzony drugim w karierze Asghara Farhadiego Oscarem Klient to przenikliwy i trzymający w napięciu thriller psychologiczny, opowiadający o cenie walki o prawdę w represyjnym społeczeństwie. Wielowarstwowość i trafność psychologicznych obserwacji reżysera, a także jego głęboka wrażliwość na całe spektrum aspektów ludzkiej egzystencji pozwala odbierać film nie tylko jako opowieść zakorzenioną w irańskiej rzeczywistości, ale niezwykle uniwersalną historię o upokorzeniu, utraconym zaufaniu czy pragnieniu zemsty.
- Czy twórczość Asghara Farhadiego to kino narodowe, czy transnarodowe?
- Jak wyglądała twórcza droga reżysera do uzyskania pozycji jednego z najwybitniejszych twórców współczesnego kina irańskiego?
- W jaki sposób uniwersalny humanizm tworzonych przez niego filmów wybrzmiewa w państwie rygorystycznej cenzury?
- Na te i wiele innych pytań spróbujemy odpowiedzieć wspólnie z naszą ekspertką, dr Elżbietą Wiącek. Zapraszamy na seans oraz dyskusję, podczas której będziecie mogli zadawać pytania i dzielić się swoimi pomysłami na interpretację filmu, nawet (a może szczególnie) tymi najbardziej odjechanymi. O czym według Was jest Klient? Chcemy poznać Waszą opinię!
- Elżbieta Wiącek
- Doktor nauk humanistycznych w dziedzinie nauk o sztuce. Obecnie pracuje na stanowisku adiunkta w Instytucie Studiów Międzykulturowych Uniwersytetu Jagiellońskiego. Autorka książek: Mniej uczęszczane ścieżki do raju. O filmach Jima Jarmuscha (2001), Filmowe podróże Abbasa Kiarostamiego (2004), Semiotyczna mapa Małopolski (red., 2015) oraz innych publikacji m. in. Tajemnice, rozstania, powroty – emocjonalne thrillery Farhadiego na nowej mapie kina światowego („FRAGILE. Pismo kulturalne”, 2020). Laureatka IV edycji (2011) Nagrody Województwa Małopolskiego „Ars Quarendi” za wybitne działania na rzecz rozwoju i promocji kultury (nagroda przyznana przez Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego, Departament Kultury i Dziedzictwa Narodowego). Stypendystka fundacji Skalny Center, University of Rochester USA (2014). Jej zainteresowania badawcze koncentrują się na historii i antropologii filmu, kinematografii Iranu, semiotyce kultury, mitologiach współczesnych, zagadnieniach dotyczących postmodernizmu oraz zjawisku transkulturowości.