Rękopis znaleziony w Saragossie
Spotkanie klubu filmowego {OD-JAZD}
- Klub filmowy OD-JAZD zaprasza na jeden z najbardziej odjechanych filmów w historii polskiego kina! Rękopis znaleziony w Saragossie Wojciecha Jerzego Hasa to stylowa komedia kostiumowa, awanturniczy film „płaszcza i szpady”, fantastyczna baśń z duchami, wisielcami i opętanymi księżniczkami – a może coś jeszcze innego? Porozmawiajmy o tym na kolejnym spotkaniu Od-jazdu!
- Podczas kampanii napoleońskiej w Hiszpanii, w Saragossie, dochodzi do spotkania oficerów wrogich stron. Nad znalezionym wspaniałym rękopisem odkładają broń i pogrążają się w pasjonującej lekturze...
- Adaptacja szkatułkowej powieści autorstwa XVIII-wiecznego pisarza, filozofa i podróżnika Jana Potockiego to trzygodzinne widowisko, które zadziwia inscenizacyjnym rozmachem oraz niezwykle oryginalnym sposobem prowadzenia narracji oddającej fantasmagoryczny świat powracającego czasu, krzyżujących się wątków i filozoficznych pytań o ludzką naturę i moralność. Na ekranie obserwować możemy całą plejadę największych legend polskiego aktorstwa ze Zbigniewem Cybulskim na czele. Has zaprasza widzów do labiryntu treści i znaczeń, których uniwersalność i aktualność zachwyca kolejne pokolenia widzów.
- Na czym polega szkatułkowa kompozycja narracji zastosowana przez Hasa? Czy istnieje jeden interpretacyjny klucz do labiryntu treści zawartych w filmie? Czy słusznie Rękopis... określa się polskim filmem wszechczasów? Na te oraz wiele innych pytań spróbujemy odpowiedzieć wspólnie z ekspertem naszego klubu, dr Mikołajem Mirowskim.
- Zapraszamy na seans oraz dyskusję, podczas której będziecie mogli zadawać pytania lub dzielić się swoimi pomysłami na interpretację filmu. O czym według Was jest Rękopis znaleziony w Saragossie? Chcemy poznać Waszą opinię!
dr Mikołaj Mirowski
historyk, publicysta, redaktor naczelny kwartalnika „Pleograf”, wydawanego przez Filmotekę Narodową – Instytut Audiowizualny. Współpracownik Muzeum Powstania Warszawskiego, Muzeum Historii Polski i Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi. Naukowo zajmuje się historią ZSRR i tematyką stosunków polsko-żydowskich. Autor scenariusza programu Pojedynki stulecia, poświęconego najwybitniejszym polskim pisarzom XX wieku, emitowanego w 2018 roku w TVP Kultura. Od 2019 prowadzi na antenie TVP Historia cykl „Teatr Historii”, gdzie prezentowane są najciekawsze spektakle Teatru TV o tematyce historycznej. Autor książki Piłsudski (nie)znany. Historia i popkultura (2018) i innych. Pasjonat polskiego kina, bardzo ceni twórczość Wajdy, Kawalerowicza, Kutza, uwielbia kino Wojciecha Jerzego Hasa, a nade wszystko Rękopis znaleziony w Saragossie.